NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

srbi

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

srbi
Autor Poruka
gavrani
Naj forumas 2011.

Pol: Muski
Pridružio: 13 Maj 2010
Teme: 88
Lokacija: austrougarski deo prestonog grada zemaljske srbijice
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Avg 14, 2010 11:15 am Odgovoriti sa citatom

sada sam prochitao neki tekst u kojem navode da u istanbulu trenutno ima oko 3 miliona gradjana srpskog porekla, a u celoj turskoj oko 9 miliona, od kojih vecina zna srpski jezik, seca se svojih starih prezimena, mesta odakle su doshli...

secam se da sam jednom davno prochitao da je na popisu s kraja 19-tog veka na prostoru bivshe SFRJ bilo oko 4 miliona srba pravoslavaca i oko po 2 miliona gradjana koji su se izjashnjavali kao srbi, ali srbi-muslimani, odnosno srbi-katolici.

u jednom listu nekada je izlazio feljton o srbima katolichkim sveshtenicima u dubrovniku i okolini, gde je nabrojano nekoliko destina imena katolichkih sveshtenika, koji su sebe smatrali srbima.

koliko je dogma da je srbin jedino srbin-pravoslavac doprinela ovakvoj demografskoj slici i mislite li da se tu neshto mozze promeniti?

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
I AM - I CAN
gavrani
Naj forumas 2011.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 11, 2010 11:46 pm Odgovoriti sa citatom

na ovaj tekst koji sam naveo, nadovezuje se stalno kosharkashka reprezentacija turske u kojoj uvek ima dobar procenat ljudi s kojima mi odavde imamo odredjeni procenat zajednichke krvi...

I AM - I CAN
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Sep 12, 2010 8:37 am Odgovoriti sa citatom

malo li su zena odveli u tursku Shocked a cini mi se i malo drzava pridaje znacaja srbima koji su nabrojao a zive van matice...tako polako odlaze u zaborav stope se sa domicilnim stanovnistvom i postanu deo njih...

Marko_L
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: ?
Pridružio: 29 Apr 2007
Teme: 3
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Sep 13, 2010 10:48 am Odgovoriti sa citatom

Sve su to gluposti ako mene pitaš. Mislim, šta znači Srbin-pravoslavac ? To su dva skroz odvojena pojma. Jedan označava nacionalnu, a drugi religijsku pripadnost. Taj pojam se može izjednačiti sa pojmom Mile automehaničar. Da li to znači da Đoka ne može biti automehaničar ili da Mile ne može biti pekar ? Naravno da ne. Isto tako Srbin ne mora biti pravoslavac (može biti i budista na primer), niti pravoslavac mora biti Srbin (Grci i Rusi su takođe pravoslavci). E sad, da li je Srbin ateista ili Srbin budista nešto manji Srbin od Srbina pravoslavca ? Ne znam, kad neko bude izmislio srbometar, možda ćemo to moći i da ustanovimo.

Dalje, kada smo već kod nacionalne pripadnosti, šta je uopšte taj pojam. Eto, ja slušam od raznih ljudi kako je ta nacionalnost, tj. nacionalkna pripadnost, nacionalna svest, nacionalni identitet... jako bitna stvar. Meni nije, a možda bi bila kada bi neko uspeo da mi objasni šta je zapravo to. Da li je dovoljno osećati se kao Srbin ili moraš da budeš rođen u Srbiji ? Ako je tako, onda se ja osećam kao Marsovac... nema veze što nisam rođen tamo, ali nekako osećam da su mi koreni odande Smile Ili ajmo dalje, da li je dovoljno biti rođen u Srbiji ili mora tvojih 5 kolena biti rođeno u Srbiji ? Ili 10 ? Ili koliko daleko to ide ? Mislim, činjenica je da čistih naroda baš i nema. Bilo je mnogo osvajačkih sila u prošlosti, mongolsko carstvo, rimsko carstvo, grčko casrtvo, vizantijsko carstvo, otomansko carstvo... svi oni su imali gomile nacija (tadašnjih država) pod svojim nogama, pa je dolazilo do mešanja, silovanja i ko zna čega je sve tu bilo. Prosečan Srbin u sebi verovatno ima i turske i kazahstanske i mongolske i još svakakve krvi. E, kako se sada meri čistota srpstva u jednoj jedinki ? Pravoslavljem, imenom i prezimenom, osećanjem pripadnosti... ? A sve su to stvari koje se lako mogu promeniti. Religiju možeš odmah da promeniš, samo počneš da se moliš onom drugom bogu. Ime i prezime takođe možeš lako da promeniš, odeš kod matičara i kažeš hoću da se zovem tako i tako. Sad za nacionalnu pripadnost ne znam, jer kao što rekoh, ne razumem najbolje taj pojam (da li je to osećanje ili se dobija mestom rođenja ili šta).

Time dolazimo i do poente teme, demografska slika i 9 miliona Turaka srpskog porekla koji se sećaju tog svog porekla, pa čak i svojih srpskih prezimena. To je lepo, ali ne vidim zašto je bitno. Nisu Srbi jedini koji su raštrkani na sve strane i koji su se integrisali u neko drugo društvo. Koliko je u Nemačkoj Srba, Turaka, raznoraznih Afrikanaca... pa onda gomila Arapa u Francuskoj, pa Markanaca u Švedskoj, Kineza u Srbiji, o USA i da ne pričamo, tek tamo ima i Srba i Japanaca i Kineza i Meksikanaca i španaca i Afrikanaca... itd. Dakle, činjenica je da su se narodi mešalii da se to i dalje dešava, ali još ubrzanijim tempom, nekada osvajačkim putem, nekada proterivanjima, a u poslednje vreme sve više migracijama i taj trend će se sigurno nastaviti, što je dobro, jer što manje čistih nacija, to manje šansi za nekakve sukobe na bazi nacionalne pripadnosti i super. Još da se što više ljudi okane religije, a to je takođe trend koji je u porastu, barem u razvijenijim zemjama i nestaje još jedan razlog za ratovanje. Posle ostaje samo da se poradi na resursima, tj. usavršavanje proizvodnje GM hrane, novi izvori energije, optimizacija životnog prostora i slično i onda ova planeta možda i postane jedno lepo mesto za život.

Što se mene lično tiče, kada se sve sabere i oduzme, jedini bitan fakat koji se tiče tih nekih geografskih obeležja, jeste državljanstvo, jer ono direktno utiče na to čije zakone moram da poštujem, u kojoj zemlji vadim papire koji su mi potrebni, čiju ličnu kartu i pasoš imam... a sve su to stvari koje direktno utiču na moj svakodnevni život. A sve ostalo, tipa religija, nacionalna pripadnost, tradicija, običaji... su tu više kao nekakva zanimljivost. Doduše, u zatucanim sredinama kao što je Srbija i te stvari mogu imati uticaja na život, jer ako nisi pravoslavac i ne osećaš se kao Srbin (šta god to značilo), možeš biti proglašen domaćm izdajnikom i stranim plaćenikom (šta god to značilo), ali to i ne treba da čudi u zemlji u kojoj je ponekad i boja šala dovoljna da ti stvori probleme u životu. Znaš ono, staviš crno-beli šal (iako ne znaš ni šta je Partizan, ni da li to uopšte postoji) i naletiš na grupu Delija Smile Zato ja i kad nosim šal, imam jedan šareni crveno-plavo-zeleno-žute boje Smile Jedino me brine da to nije malo gejevski, pa me onda sastave i Grobari i Delije odjednom Smile Možda bolje ne nositi šal uopšte Smile Šalu na stranu, sve se to rešava edukacijom stanovništva. Što obrazovaniji narod, to se manje brine o religiji, nacionalnoj pripadnosti, boji šala... a pažnja se posvećuje stvaranju, radu, sticanju, obezbeđivanju boljeg života sebi i svojoj porodici, itd.

gavrani
Naj forumas 2011.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 10, 2011 4:48 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Svedočenje bivšeg oficira Ozne pred komisijom
Video sam streljanje Draže Mihailovića

BEOGRAD - Đeneral Dragoljub - Draža Mihailović (53) ubijen je na beogradskoj Adi Ciganliji i tamo je zakopano njegovo telo u jami pored zida tadašnjeg zatvora, svedočio je u decembru 2010. pred članovima državne Komisije za pronalaženje groba komandanta Kraljevske jugoslovenske vojske u otadžbini, očevidac, bivši oficir Ozne, saznaje “Blic”.

- Ovaj oficir Ozne svedočio je da je bio očevidac pogubljenja. Detaljno je opisao kako je to izgledalo, da je đeneral Mihailović mučki ubijen metkom u potiljak i ko je sve bio prisutan. Neki od ljudi koje je spomenuo još su živi i oni će biti saslušani. On je od oko 300 svedoka, koji su saslušani do sada, dao najviše podataka. Sam se javio komisiji u decembru 2010, kada je saslušan. Njegovo svedočenje se poklapa sa nekim ranijim otkrićima komisije, tako da će biti detaljno provereno - kaže izvor “Blica” upoznat sa potragom za zemnim ostacima đenerala Mihailovića.

Ono što može da bude posebno dragoceno u iskazu ovog oficira Ozne je detaljan opis mesta gde je sakriveno telo đenerala Mihailovića na Adi u blizini zida tadašnjeg zatvora.

- Prema iskazu ovog svedoka već su počele da se prave skice i da se upoređuju sa nekim ranijim, kao i u odnosu na mesto gde je bio zatvor. Ta lokacija sada nije pod vodom, niti je bila, i čim bude dozvolilo vreme, i nakon što se obave druge provere ovog svedočenja, biće obavljena probna ekshumacija - napominje izvor “Blica”.

Đeneral Mihailović, srpski oficir sa najvišim savezeničkim odlikovanjima, prema nalazima komisije, ubijen je 17. juna 1946. posle montiranog sudskog postupka koji su organizovale tadašnje komunističke vlasti. O montiranom postupku i vremenu ubistva svedoči i brojna dokumentacija koja je nedavno dobijena iz Velike Britanije. Utvrđeno je i ko je učestvovao u zarobljavanju đenerala Mihailovića. Bivši šef Ozne za Beograd Jovo Kapičić svojevremeno je rekao za “Blic” da Mihailović “nije dobio grob da se ne ide na poklonjenje”.

- Srbija je većinom bila za četnike, ne za partizane, to vam ja kažem. Srbija je bila vezana za kralja, dinastiju, crkvu, koja je u duši naroda, i intelektualce kakav je bio Slobodan Jovanović - tvrdio je bivši šef beogradske Ozne.

Poznato je da dok su komunističke vlasti vodile montirani proces protiv Mihailovića, organizovano paralelno suđenje u Sjedinjenim Državama. To suđenje su inicirali američki piloti i na njemu je utvrđeno da je đeneral Mihailović bio jedan od prvih organizatora oružanog otpora nacizmu u Evropi i da je pod njegovim vodstvom sprovedena jedna od najvećih akcija spasavanja savezničkih vojnika, u kojoj je spaseno oko 500 pilota.

U Srbiji je 26. februara 2009. podnet zahtev za rehabilitaciju đenerala Mihailovića u kome je zatraženo poništenje presude od 15. jula 1946. kojom je osuđen na smrt i kojom su mu prethodno oduzeta sva građanska prava. Sudski postupak po ovom zahtevu još nije okončan u Višem sudu u Beogradu. Zahtev su podneli Udruženje pripadnika Kraljevske jugoslovenske vojske u otadžbini, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i pojedini profesori. Očevidac detaljno opisao pred članovima komisije kako je đeneral ubijen i gde je telo zakopano na Adi Ciganliji

BIA proverava iskaz svedoka

Pojedine tvrdnje iz iskaza oficira Ozne, koga su saslušali članovi komisije, kako nezvanično saznajemo, proveriće Bezbednosno-informativna agencija. Zadatak BIA biće i da pronađe očevice iz Ozne koji su prisustvovali ubistvu đenerala Mihailovića i koji su još živi, a koje je imenovao ovaj svedok.

http://www.blic.rs/Vesti/Hroni.....ihailovica

I AM - I CAN
gavrani
Naj forumas 2011.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Feb 16, 2011 9:24 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
Senka na proslavi Dana državnosti u Orašcu
Pir ekstremista na dan Karađorđevog ustanka

ORAŠAC - U znaku obeležja ravnogoraca i Karađorđevića, i desničarskih pokreta „Obraz” i „Naši 1389”, juče je u Orašcu održana proslava Dana državnosti, koji se praznuje u spomen na dan kad je Karađorđe podigao Prvi srpski ustanak.
Skandirali Mladiću, Karadžiću, izvikivali pogrdne parole Tadiću i klicali Rusiji

VIP zvanice, ministar vera Bogoljub Šijaković, predstavnici Vojske i lokalne samouprave i Aleksandar Karađorđević bez Katarine, prisustvovali su liturgiji u crkvi u Orašcu dok su članovi desnih pokreta zauzimali mesta i širili transparente u Marićevića jaruzi, jednoj blatnjavoj uvali koju je opštinska vlast 1954. godine proglasila za spomen-mesto iako istraživanja istoričara pokazuju da je pravo mesto na kojem je održan znameniti skup Karađorđa i vojvoda nekih trista metara dalje.

Okupljeni su skandirali Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću, i izvikivali pogrdne parole na račun Borisa Tadića, koje su prekidane samo kad se klicalo prijateljstvu Rusije i Srbije.

Više od hiljadu učesnika proslave, većinom mladih, u tišini je odstojalo za vreme parastosa koji je služio vladika šumadijski Jovan, da bi kasnije zvižducima propratili pominjanje imena ministra Šijakovića, koji je u ime Vlade položio lovorov venac.

Bez mnogo interesovanja saslušan je i govor Aleksandra Karađorđevića, iako su njegove pristalice bile najorganizovanije. Najverovatnije je razlog bio nerazumljiv izgovor pretendenta na presto Srbije, koji se založio za povratak Srbije u porodicu starijih evropskih kraljevina.
Gaženje zastave Evropske unije

Vizuelno obeležje skupu dali su ravnogorci, njih stotinak, obučeni u imitacije četničkih uniformi, koji su obavljali i neku vrstu redarske službe, uporedo sa policijom, a najglasniji su bili „Naši 1389”, koji su ovu proslavu izabrali da na njoj proglase transformaciju pokreta u partiju. Članovi ovog pokreta simbolično i realno izgazili su zastave EU i Demokratske stranke i ostavili ih u blatu.

Skup u Marićevića jaruzi završen je oko podneva, a u pola tri po podne premijer Mirko Cvetković je položio venac u spomen-crkvi na Oplencu. Ovaj događaj protekao je u sasvim drugačijoj atmosferi, uz počasni stroj Garde VS i vojnu muziku, i protokol koji je pred crkvu osim manje grupe novinara pustio samo pedesetak pristalica „Kraljeve omladine”, koja je disciplinovano skandirala „Živeo kralj! Živeo premijer!”

Po izlasku iz crkve, premijer je novinarima izrekao nekoliko protokolarnih rečenica koje nisu imale nikakve veze s aktuelnim zbivanjima u državi, i otišao.

http://www.blic.rs/Vesti/Drust.....og-ustanka

I AM - I CAN
gavrani
Naj forumas 2011.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 25, 2011 10:01 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
U ratu južnoafričkih mafijaša glavni akteri su Srbi
Srpske ubice idu u Kejptaun sa spiskovima za likvidaciju

BEOGRAD - Četvorica Srba trenutno su glavna tema medija u Kejptaunu, koji ovih dana opširno pišu o ratu u južnoafričkom podzemlju, ubistvu mafijaškog vođe Sirila Bika i potrazi za češkim kriminalcem Radovanom Krejcirom. U obračunu koji potresa Južnu Afriku, jedan Srbin je ranjen, a policija traga za trojicom naših državljana označenih kao plaćene ubice sa spiskom za odstrel.

„Srbin Saša Kovačević, koji je radio kao telohranitelj mafijaškog vođe Sirila Bika, teško je ranjen u ponedeljak kada su ubice s motocikla ispalili hice iz automatskog oružja u BMW X5. Bika koji je bio u vozilu preminuo je odmah, pre dolaska policije, dok je Kovačević koji je vozio BMW sa povredama prebačen u bolnicu“,- objavio je list „Midija 24”.

Napad se, prema navodima ovog lista, dogodio u 17 sati, u momentu kada su njih dvojica izašli iz Bikine kuće. Napadač koji je naoružan sedeo iza vozača motocikla ispalio je hice iz automatskog oružja, da bi zatim obojica „pod punim gasom” pobegli.

http://www.blic.rs/Vesti/Hroni.....ikvidaciju

I AM - I CAN
Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 16 Avg 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 25, 2011 9:53 pm Odgovoriti sa citatom

gavrani ::
secam se da sam jednom davno prochitao da je na popisu s kraja 19-tog veka na prostoru bivshe SFRJ bilo oko 4 miliona srba pravoslavaca i oko po 2 miliona gradjana koji su se izjashnjavali kao srbi, ali srbi-muslimani, odnosno srbi-katolici.

u jednom listu nekada je izlazio feljton o srbima katolichkim sveshtenicima u dubrovniku i okolini, gde je nabrojano nekoliko destina imena katolichkih sveshtenika, koji su sebe smatrali srbima.

koliko je dogma da je srbin jedino srbin-pravoslavac doprinela ovakvoj demografskoj slici i mislite li da se tu neshto mozze promeniti?

juče me jedan dalmoš ubeđivo da su od otoka brača pa na dalje sve do šešeljevih granica (ono znaš karlovac karlobag itd) živeli većinski srbi do 1950 a da su posle zbog sinhronog pritiska komunista na one koji su bili opijum za mase (sveštenici ovog puta pravoslavni) i prilagodljivošću katoličkih došlo do demografskih promena, tu je i dubrovnik bio obuhvaćen.
ja sam lično posle svega mišljenja da je ipak nemaština posle II svetskog rata posledica straha od ustaškog genocida i kolonizacija vojvodine učinila više od ratova promenila demografsku strukturu u njihovu korist (naravno i sam genocid) sad koliko posto čega neznam

Gledam da preživim i ovu buldožer demokratiju,
ovog puta neće tako lako proći (b)lokatori
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Mar 26, 2011 12:19 am Odgovoriti sa citatom

Ne zaboravite ko je i odakle je bio JBTito, kome je najvise ucinio svojim mudrovanjem sve te decenije njegove diktature. Donekle, svaka mu cast. Sa Pavelicem su srbi znali na cemu su, a Tito je nosio bele rukavice i radio isto, a ko je nama srbima kriv?

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
gavrani
Naj forumas 2011.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Mar 26, 2011 11:47 am Odgovoriti sa citatom

nama neprijatelj ne treba-dovoljni smo sami sebi

I AM - I CAN
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Strana 1 od 10

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 11:55 am  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!