NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Dole škole!

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Predlozi tema Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Dole škole!
Autor Poruka
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Avg 20, 2010 10:59 am Odgovoriti sa citatom

Post za postom. Sori. Konačna odluka iliti legalan (!) rasplet.

Blic, 20.8.2010. ::

Dnevni boravak samo za prva dva razreda

Novi Sad - Za učenike Osnovne škole „Nikola Tesla“ koji u septembru kreću u treći i četvrti razred od septembra više neće biti organizovan celodnevni boravak. Odluka uprave škole revoltirala je roditelje koji kažu da će to predstavljati veliki problem onima čiju decu nema ko da čuva dok su oni na poslu. S druge strane, direktor OŠ „Nikola Tesla“ Igor Milićević kaže da je takvu odluku donelo Ministarstvo prosvete zbog smanjenja budžeta i racionalizacije i da se apsolutno ništa ne može uraditi da se to promeni.

- Moj sin na jesen polazi u četvrti razred i prethodne tri godine koristili smo mogućnost da boravi u školi i pre i posle podne, kada nam je to bilo potrebno. Mada je u junu bilo reči o ukidanju celodnevne nastave, nadali smo se da ipak neće doći do toga. Početkom nedelje na roditeljskom sastanku smo obavešteni da se definitivno ukida ovakva nastava za učenike trećih i četvrtih razreda. Suprug i ja radimo u istim smenama i moje dete nema ko da čuva dok smo na poslu.

Mnogo nam je značilo što je mogao da boravi u školi do četiri, pola pet, jer smo tada stizali da odemo po njega. Sada smo u velikom problemu i ne znam kako da se uskladimo, jer nije dovoljno veliki da ostaje sam kod kuće - kaže Dejana T. i dodaje da su roditelji bili spremni i sami da finansiraju ovakvu nastavu, ali da im je u školi rečeno da za to nema zakonske mogućnost.

Direktor škole Igor Milićević kaže da je takav potez bio neminovan, jer moraju da poštuju zakonske okvire i odluku Ministarstva prosvete.

- U potpunosti razumem bes i očaj roditelja. Bio bih najsrećniji da možemo da im pružimo tu mogućnost, ali tako je odlučeno i tu se sada ništa ne može.

Ministarstvo smatra da su ova deca dovoljno velika i da nije potrebno da borave u školi van nastave, zbog čega je odlučeno da se smanji budžet i racionalizuju kadrovi. Razgovarali smo sa svim nadležnima i sa prosvetnom inspekcijom i da je bilo šta moglo da se uradi, svakako bismo pokušali. Još u junu smo rekli roditeljima da uzmu u obzir ovakvu mogućnost i čim smo saznali da ćemo morati da ukinemo boravak, sazvali smo sastanak i obavestili ih o tome. Svesni smo da će sada pojedini roditelji možda čak i želeti da ispišu decu iz naše škole, ali smo morali da ispoštujemo zakon - kaže Milićević.

Odluku o ukidanju celodnevne nastave za učenike iznad drugog razreda ministarstvo je donelo još prošle školske godine. Uprkos tome, „Nikola Tesla“ bila je jedina škola u gradu koja je organizovala celodnevni boravak i za starija dva razreda. To je podrazumevalo da roditelji mogu da dovedu decu pre početka nastave, ali i da ona borave u školi nakon završenih časova.

Odluku ministarstva prošle godine su primenile sve ostale novosadske škole. Međutim, pojedine su našle način da izađu deci i roditeljima u susret.

- Imali smo 17 učenika trećeg i četvrtog razreda kojima je bio potreban produženi boravak i izašli smo roditeljima u susret, tako što su đaci trećih i četvrtih razreda ostajali u produženom boravku sa učenicima prvog i drugog razreda. Međutim, ove godine to neće biti moguće, jer moramo da imamo posebnu dozvolu o samofinansiranju od Ministarstva prosvete - kaže Nedeljko Đorđić, direktor OŠ „Đorđe Natošević“.

Citat:

Legalni okviri

Načelnik Školske uprave za Južnobački okrug Petar Viđikant navodi da ovakva praksa nije trebalo da postoji ni prošle školske godine.
- Odluku nije donele ni škola „Nikola Tesla“, niti školska uprava, već je to odlučeno na nivou Ministarstva prosvete. Sa druge strane, ne ukida se nešto što je bilo legalno, ova škola ni prošle godine nije smela da organizuje celodnevnu nastavu za đake trećeg i četvrtog razreda i to mora da se vrati u legalne okvire. Možda će postojati mogućnost da roditelji učenika trećih i četvrtih razreda samofinansiraju jedino produženi boravak, ali to se za sada ne zna - kaže Viđikant.

Sve sam citirala, učinilo mi se zanimljivim.

http://www.blic.rs/Vesti/Vojvo.....va-razreda

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Avg 20, 2010 12:41 pm Odgovoriti sa citatom

Mala decica provode u skolskim klupama ceo dan:(
Od ujutru do pet popodne?!
Meni je jezivo i kada ih vidim sa onim torbekanjama, duplo vecim i tezim od njih, na ledjima, a kamoli jos i ovo...
Malecki off...
Nastavite sa temom:)

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Avg 20, 2010 2:24 pm Odgovoriti sa citatom

Uh, Boksi, nije to tako strašno... Strašno je kad nemaš kome decu ostaviti, kad nemaš baka-servis pri ruci, a i da imaš - babe danas doživotno rade.
Puno država ima ovako rešeno pitanje boravka dece na bezbednom mestu dok roditelji rade. Problem je što je to moglo da se finansira kod nas dok se mislilo na ljude koji rade, a sad valjda ljudi nisu toliko važni. Nažalost, bilo koji oblik čuvanja dece ne pruža ovakav kvalitet kakav je nudila Osn. šk. "Nikola Tesla". U puno zemalja se ovakva usluga plaća, te ostaje nejasno zašto se bar to nije dozvolilo, jer je većina roditelja spremna na to.

Škola o kojoj je reč je vrlo prijatno mesto, deca jesu ceo dan tamo, ali nisu ceo dan u klupi. Časovi nastave smenjuju se raznim sportskim aktivnostima, deca imaju tri obroka dnevno i što je najvažnije, vole školu (što je čudno, je l'). Treba li ta deca da dane provode po ulicama samo zato što nemaju tu sreću da im očevi dovoljno zarađuju kako bi majke mogle da ostanu kod kuće s decom, ili nemaju babe i dede? Imamo li neko bolje rešenje? Ovo je mnogima bilo jedino humano i prihvatljivo rešenje. Na stranu možda što deca iz te škole imaju izuzetno visoku prolaznost prilikom upisa u srednje škole.

Snaći će se ljudi, ne sumnjam, ali ostaje nejasno da li se stvarno toliko uštedelo koliko se nameravalo. Načelnik školske uprave za južnobački okrug je izjavio da je sve do njihovog dolaska i ove odluke sve bilo nelegalno. Pa ko uvede ovakav vid rada pre četrdeset godina i zašto? Što se niko u međuvremenu nije setio legalnosti?

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Avg 20, 2010 3:32 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Uh, Boksi, nije to tako strašno... Strašno je kad nemaš kome decu ostaviti, kad nemaš baka-servis pri ruci, a i da imaš - babe danas doživotno rade.

Sve je to meni jasno, ali to je sve gledano iz ugla roditelja. A iz ugla deteta? Pa meni klinci kazu, kada ih pitam da li im je teska ta torba, da nije, a ja je jedva rukom podignem.
Priznajem da mi nije poznato kako se to sve organizuje i funkcionise, ali pretpostavljam da se oni ipak veci deo dana nalaze u klupama, a meni je to malo tuzno... Sve ovo govorim bez namere da nekog osudjujem. Samo mi je proslo kroz glavu kada ce se ta decica igrati, kada provode ceo dan u klupi?
Znam... na casu fuizickog koje im se ubaci izmedju 6- tog i 13- tog casa tog dana:(

Ali kada je vec tako, za mnoge jedino prihvatljivo i humano resenje, u sta ne sumnjam, treba sprovesti kampanju da se takve stvari omoguce onima koji su spremni cak i da tako nesto sami finansiraju. Ne vidim zasto tako nesto ne bi bilo moguce?
Jos jedan od apsurda karakteristicnih za nas, i nase politicare, koji uvek i na svakom koraku, brinu o svojim sugradjanima.

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Avg 20, 2010 3:50 pm Odgovoriti sa citatom

boksi ::

Sve je to meni jasno, ali to je sve gledano iz ugla roditelja. A iz ugla deteta? Pa meni klinci kazu, kada ih pitam da li im je teska ta torba, da nije, a ja je jedva rukom podignem...

Pribor za rad ostaje u školi i nosi se kući samo petkom, najčešće samo ono šta bi moglo da se ponovi, nikako sve, jer deca najčešće nemaju nikakav domaći vikendom, nije humano. Inače, sav domaći u školi urade, sve što treba da nauče, nauče uz pomoć dva učitelja (učiteljice) i roditelji gotovo da nemaju potrebu da se angažuju uopšte oko toga.

... Priznajem da mi nije poznato kako se to sve organizuje i funkcionise, ali pretpostavljam da se oni ipak veci deo dana nalaze u klupama, a meni je to malo tuzno... Sve ovo govorim bez namere da nekog osudjujem. Samo mi je proslo kroz glavu kada ce se ta decica igrati, kada provode ceo dan u klupi?
Znam... na casu fuizickog koje im se ubaci izmedju 6- tog i 13- tog casa tog dana:(...

Ma nije. Smile Imaju period od oko 2 sata za igru (najčešće organizovanu) i razne oblike druženja, a sve vreme su pod stručnim nadzorom, kako god se prisustvo učiteljice moglo nazvati. U učionicama imaju čak i krevete na koje mogu da legnu ako ih nešto boli (ili ako im se samo leži).
Puno vremena se ima i za individualan rad s decom koja zaostaju u radu i mogu slobodno da kažem da su deca koja završe 4 razreda u celodnevnoj nastavi mnogo spremnija za 5. razred od dece iz redovne nastave.
... Ali kada je vec tako, za mnoge jedino prihvatljivo i humano resenje, u sta ne sumnjam, treba sprovesti kampanju da se takve stvari omoguce onima koji su spremni cak i da tako nesto sami finansiraju. Ne vidim zasto tako nesto ne bi bilo moguce?
Jos jedan od apsurda karakteristicnih za nas, i nase politicare, koji uvek i na svakom koraku, brinu o svojim sugradjanima.

Baš tako. Nadamo se da će Nataša ovo sve istražiti i spomenuti pre nego što bude prekasno.

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 16 Avg 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Avg 20, 2010 10:03 pm Odgovoriti sa citatom

dekameron ::
jao, prijatelju, ne davi, ziv bio...kao pvo, ako pratis moju zivotnu pricu, na forumu, prati je u nastavcima, molim te...ne preskaci epizode...kao drugo, u sharmu mlate pare stranci a ja, na srecu ili zalost, nisam udata za jednog od tih, nego za egipcanina koji radi za bedne egipatske funte po 16 sati dnevno...izvini, da i ti radis 16 sati dnavno, sta god i gde god radio, sigurna sam da dete ne bi morao voziti u vrtic jugicem Cool
izivni, jesi papan, cim u tudje dzepove zagledas Laughing Rolling Eyes
ja sebe nikada ne poredim sa onima koji imaju vise, nego sam beskrajno srecna svojim zivotom kada vidim koliko ljudi zivi losije od mene Laughing
sreco moja, kada radis na ugovore od po godinu dana, ni glava ne sme da te zaboli, a kamoli neko ozbiljnije bolovanje da trazis, jer nemas pojma hoce li ti ugovor biti produzen sledece godine...e, zato je mogu da placam privatnu skolu svom detetu i da ga u istu vozim autom malo boljim od jugica Laughing

pa pošto VI znate kako se deca instant prave i instant školuju i instant izvode na put tako da kasnije oni viđaju svoju decu jednom u tri dana ostavljam vas da o tome i prodiskutujete a ja opet odoh na neku temu sa ljudima sa IQ>90 jer ja nisam pričao o parama što mi neki ovde kaleme

Saša ::
Znas kako Deki, ljubomora je opasna bolest, zato postoje papani koji gledajuci u tudje novcanike nikad nece uspeti da napune svoj, zato eto postoje takvi (nekulturni) papani. I dok se ne nauce reda, rada i discipline cekajuci drzavna jasla, neka drndaju Juga dok se sam ne raspadne. Wink

Ja bih najradije moje dete vozio biciklom u skolu, ali nemam te uslove.

gastarbajterska je tuga pregolema bora čorbba te opisao brate u onoj svojoj
"kad u subotu narodnjaci dođu
ja o vratu okačim kravatu pa izvedem sebe i gospođu
.....
samleven sam ko mleveno meso
a možda sam čak i ženu kreso"

toliko o ljubomori

Gledam da preživim i ovu buldožer demokratiju,
ovog puta neće tako lako proći (b)lokatori
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Avg 23, 2010 10:01 am Odgovoriti sa citatom

Prijatelj ::
gastarbajterska je tuga pregolema bora čorbba te opisao brate u onoj svojoj
"kad u subotu narodnjaci dođu
ja o vratu okačim kravatu pa izvedem sebe i gospođu
.....
samleven sam ko mleveno meso
a možda sam čak i ženu kreso"

toliko o ljubomori

Kad nekom u detinjstvu nedostaje osnovno kucno vaspitanje, onda ne mozes ni kasnije ocekivati kulturno ponasanje.

Sa ovakvim javno iznesenim vulgarnim nagadjanjima se pitam kakav su primer takvi nekulturni roditelji svojoj deci, sta to dobro mogu od njih da nauce...... Neutral .

Ali dobro, neka su ti nagadjanja za utehu, ako ces tako bolje da se osecas, meni ne smeta a ni Corba, za njega se zna zasto je takav. Wink

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Avg 23, 2010 10:44 pm Odgovoriti sa citatom

Kad nekom u detinjstvu nedostaje osnovno kucno vaspitanje, onda ne mozes ni kasnije ocekivati kulturno ponasanje.

Sa ovakvim javno iznesenim vulgarnim nagadjanjima se pitam kakav su primer takvi nekulturni roditelji svojoj deci, sta to dobro mogu od njih da nauce...... Neutral .

što se tiče kulture samo ću tebe safete da citiram
Znas kako Deki, ljubomora je opasna bolest, zato postoje papani koji gledajuci u tudje novcanike nikad nece uspeti da napune svoj, zato eto postoje takvi (nekulturni) papani. I dok se ne nauce reda, rada i discipline cekajuci drzavna jasla, neka drndaju Juga dok se sam ne raspadne. Wink

Ja bih najradije moje dete vozio biciklom u skolu, ali nemam te uslove.

malo si se zaneo i pokazuješ svoj gastos mentalitet i zabadaš šaber i gde mu je mesto i gde mu nije a ja nemam dovoljno vremena jer se ovde radi da ti povadim sve bezobrazluke ustvari čemu bi to služilo tebe ništa ne može da posrami

gavrani
Naj forumas 2011.

Pridružio: 13 Maj 2010
Teme: 88
Lokacija: austrougarski deo prestonog grada zemaljske srbijice
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Avg 23, 2010 10:59 pm Odgovoriti sa citatom

On Topic

I AM - I CAN
Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Avg 24, 2010 12:30 am Odgovoriti sa citatom

šta ću rođo kad ovi gastosi iz NL i drugih krajeva zemaljske kugle znaju bolje kako MI treba da plaćamo besplatno školovanje, i još koriste atribute da dokažu da su drčni, jer to smatraju vrlinom, a On Topic istina je da će misija MMF-a biti okrivljenja za pritezanje kaiša dok neki nadobudni likovi u zemlji mogu da troškaju državne pare kako im se oće, kad to rekoh ovde me neki likovi podsećaju na te troškadžije

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Predlozi tema Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 3 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Vestacka oplodnja /neuspeh ljiljana Čet Jan 20, 2011 5:46 pm  Pogledaj zadnje poruke
Poligamni brakovi i svingeri, interesantna tema za emisiju primeran Uto Apr 28, 2009 12:31 pm  Pogledaj zadnje poruke
Tema godine Dunjica Uto Dec 18, 2007 5:21 pm  Pogledaj zadnje poruke
Nasilje Vladimir Banić Ned Jul 08, 2007 12:52 am  Pogledaj zadnje poruke
Indigo deca Eric Cantona Pon Maj 14, 2007 7:38 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!