NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

da li je zvanicno hriscanstvo suprotno izvornom?

Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Duhovnost i religija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

da li je zvanicno hriscanstvo suprotno izvornom?
Autor Poruka
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Ned Mar 18, 2007 1:35 pm Odgovoriti sa citatom

1) Hrist definise dva pravila za zivot: voli bliznjeg svog kao samog sebe i voli Boga.
Ako shvatimo da prva zapovest implicira prvo postovanje/ljubav prema sebi, a tek onda prema drugima,
ako ljubav shvatimo kao postovanje, a Boga kao zivot tj. osnov zivota, onda su ovo odlicna pravila za dobar zivot i dusevno zdravlje. Zasto? Jer se postovanjem isteruje sujeta, a svi mentalni problemi su izraz neumerene sujete. Sujeta je potreba za osecanjem posebnosti, tj. vise vrednosti. Potiskivanje sujete u sofisticiranije nacine izrazavanja cini ljude zrelijim. Svako nasledjuje tj. uci neke obrazce ponasanja od svog okruzenja tj. najvise od roditelja, ostale stice izborima koje cini u zivotu. U tom smislu mozemo govoriti o evoluciji obrazaca ponasanja kroz coveka, kroz porodicno stablo, kroz regionalne osobenosti i kroz ljudsku vrstu...

koliko imate utisak da nasi svestenici postuju ljude i zivot? Mislim drasticni primeri nepostovanja su Pahomije, i pop koji je zaracem uterivao decu u tor svoje vere na casovima veronauke... zatim svedoci smo cestih izleta u nacionalizam koje pojedini svestenici prave. Naravno postovanje drugih ne iskljucuje pravo na samoodbranu, ali granica je suptilna...Koliko je crkva zastranila, ako iz nje izlaze takve spodobe? Koliko nasi svestenici uce svoj narod da voli/postuje bliznjeg svog? A da prvo postuje/voli sebe? A da postuje zivot, tj. Boga? Kako sve to pokazuju primerom na delu? Nisu li izbegavajuci sustinu, sveli hriscanstvo na postovanje nekih formi?

2) izgon iz raja je zanimljiva simbolicka prica - Adam i Eva su probali plod sa drveta saznanja i postali svesni svoje nagosti i bilo ih je sramota ...a puritanci i formalno religiozni ljudi rade upravo isto..stide se svog tela i svojih prirodnih nagona...

i sta je taj plod( pocetna ideja) koji im je zmija uvalila da ih prevari a oni usvojili?
Sujeta i povezani crno-beli pogled na svet.
Kako su povezani? Crno-beli pogled na svet je refleksija klackalice manja-veca vrednost koja je posledica sujete, to jest potrebe da budemo posebni - tj. da imamo visu vrednost.

Zbog sujete se ljudi stide svega i svacega, sujeta se cesto izrazava kao strah od neuspeha, jer se neuspeh izjednacava sa manjom vrednoscu, a sujeta zahteva posebnost.

Poklon zmije bio je crno-beli pogled na svet, pogled na svet kao popriste eksterne borbe dobra i zla i potreba da se mi identifikujemo kao dobri, a oni (bilo ko drugi, npr. suprotstavljena grupa(nacija, religija..) kao zli. Zato se nekad kaze drvo saznanja, a cesce drvo poznavanja dobra i zla- to jest pogled na svet kroz dualizam crno - belo, sto u praksi znaci ne pokusavanje da se ponasanje ljudi razume kao odraz kompleksnih obrazaca ponasanja, vec stalno svrstavanje u nas i njih (svrstavanje u tabore, stereotipe.. tj. grupe) tj. dobre i zle...

Nije li formalno i zvanicno hriscanstvo, narocito fanaticni vernici, ustvari najveci zagovornik pogleda na svet kao eksternu borbu dobra i zla?
Nije li to upravo pogled koji redovno dovodi do lova na vestice i verskih ratova?

Koliko crkva kao institucija propagira tezu o eksternoj borbi dobra i zla koja je upravo plod koji je zmija dala ljudima?
Nije li crkva (ne pricam ovde samo o nasoj crkvi) kao institucija upravo suprotnost osnovnih poruka hriscanstva? Nije li crkva institucija, to jest grupa koja prirodno zeli da rasiri svoj uticaj, nametne svoju verziju price o Bogu i ljudima, i pri tome se sukobljava sa slicnim grupama koje samim tim proglasava losim. Na taj nacin vec samo postojanje razlicitih verskih grupa dovodi do verske netrpeljivosti, tj. do grupisanja u tabore i replikaciju vidjenja u svakoj grupi clanova kao dobrih, a neclanova kao losih ili zabludelih... Mislim jedna od osnovnih poruka hriscanstva po meni je okrenuti se ljudima kao pojedincima, a ne svrstavati ih u grupe... ne deliti ih na dobre i zle, nego ih razumeti koliko mozemo, a postovati kao jednako vredne bez obzira na njihova uverenja.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 13 Jan 2007
Teme: 67

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 18, 2007 6:36 pm Odgovoriti sa citatom

oho, zanimljiva tema, ali ja moram da se odjavim na par dana, pa taman dok zakuvate temu, evo mene Very Happy

p.s. nisam neki strucnjak za religiju, ali ono sto mene nervira je marginalizovanje zenskog pola kroz relegije

Ubistvo zivotinje je samo korak ka ubistvu coveka-Lav Tolstoj
klarab
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: Zenski
Pridružio: 22 Jan 2007
Teme: 23
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Mar 18, 2007 9:43 pm Odgovoriti sa citatom

*Hm*Dobra ti je tema.
1)*Voli bliznjeg svog kao sebe samog*,-ova recenica me je uvek podsecala na recenicu *Da bi voleo ljude oko sebe moras prvo da volis sebe,jer ako ne volis sebe ko cete onda voleti.

volim Kit Kat
homo homini lupus est
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 19 Feb 2007
Teme: 27

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Mar 18, 2007 11:10 pm Odgovoriti sa citatom

Ko nije za sebe nije ni za druge.
Dobra tema drugar hm...
Sto se tice sujete,ceo ovaj svet ti je jedno dzinovsko trziste i vecina stvari se svodi na to sta ko ima da ponudi sto onome drugome treba. Svi smo mi sujetni,manje ili vise i to je normalno. Prvp volim sebe pa onda sve ostale. Zanima me da li je neko ikada bio u situaciji da mu je zivot ugrozen od nekog treceg lica? Ja sam bila i tada sam shvatila koliki je nagon za zivotom i da covek ne zna da li bi nekoga povredio da sebe spase.
Niko se nije pozabavoi objasnjavanjem Adama, Eve i ko se tu sa kime ukrstao.
Ne verujem u Hrista i iz jevandjela sam jedino skontala da se ponasa kao sizofrenik. Tek je on bio egocentrik.
I zasto je Bog uopste napravio Adama i Evu? Da se igra sa njima u rajskom vrtu? Pa,kao, oni nisu bili dobri,tj,hteli ljudi da jedu jabuke, pa ih je izbacio. Pa sto ih nije bolje napravio da mogu da se odupru takvom iskusenju?
Jednom prilikom sam sa jednom Indijkom upala u diskusiju oko religije. Kaze ona kako se ne sminka zato sto je rodjena bez sminke i takva treba uvek da bude. Ja joj na to kazem da je takodje rodjena gola pa se ne seta gola i blam ju je da se skida pred svima. Mislim da sam joj u tom trenutku pomesala sve naucene koncepte. Tako to ide kada ljudi ne razmisljaju vec samo prihvataju stvari zdravo za gotovo. Tako i upadaju u sekte.
Umerenost u svemu. Ni fanatizam nije dobar.
Pokajanje znaci kada je coveku stvarno krivo zbog necega sto je uradio,kada je iz toga izvukao poruku i kada je imao muda to da kaze nekome koga je povredio. Bitno je biti iskren prema sebi samom i zbog sebe a ne zbog straha od Boga. Svako je sebi svoj Bog,svako sebi sam oprasta ili se kaznjava. Nesvesno.
Da li zivotinje idu u raj? A u pakao?

hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 18, 2007 11:47 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ko nije za sebe nije ni za druge.

ko ne postuje/voli sebe, ne moze ni druge.
Citat:
Dobra tema drugar hm...

bas bi voleo da vidim emisiju o ovome. Naravno sa adekvatnim izborom gostiju... pored teologa, kulturologa, obavezno i neki psiholog koji sme da kaze da li postoji veza shizofrenije sa nekim idejama koje poticu iz hriscanstva....

Citat:
Sto se tice sujete,ceo ovaj svet ti je jedno dzinovsko trziste i vecina stvari se svodi na to sta ko ima da ponudi sto onome drugome treba. Svi smo mi sujetni,manje ili vise i to je normalno. Prvp volim sebe pa onda sve ostale. Zanima me da li je neko ikada bio u situaciji da mu je zivot ugrozen od nekog treceg lica? Ja sam bila i tada sam shvatila koliki je nagon za zivotom i da covek ne zna da li bi nekoga povredio da sebe spase.

voleti i postovati sebe i braniti sebe nije sujeta. Naprotiv dok se sujeta treba odbaciti, nauciti da volis i postujes sebe je neophodna prva stepenica u razvoju licnosti. Ja je tek sad savladavam, uporedo sa ucenjem da prepoznam i odbacim iluzije sujete..

Sujetu definisem kao potrebu da se umislja da imamo vecu vrednost od drugih. Npr. kad imas potrebu da omalovazavas druge u prici ili u glavi, ili da selektujes samo njihove negativne osobine da bi sebi dokazao da si bolji.

Mislim covek moze da ima vecu vrednost od nekog drugog samo u ovom ili onom kontekstu. Nikad generalno. otprilike kao da imas za svaku oblast zivota skalu na kojoj mozes da unapredjujes svoje sposobnosti i da se uporedis sa drugima. Ali generalno, te skale ne znace nista, jer skoro svako moze uz dobar trening i dovoljno izdvojenog vremena da savlada vecinu stvari koje drugi mogu/umeju. Cak se secam i dobre izjave koju sam negde procitao tipa da ne postoje ruzne zene, samo lenje. Sve je pitanje rada na sebi, tj. treninga koji dobijemo od drugih ili damo sami sebi kroz razmisljanje. Biti roditelj bi trebalo da znaci biti prvi i najuticajniji trener za zivot u zivotu deteta. Na zalost mnogi to ne shvataju.

Citat:
Niko se nije pozabavoi objasnjavanjem Adama, Eve i ko se tu sa kime ukrstao.

Tesko je to bez foreznickog materjala Smile
mozda geneticari provale nesto raspetljavajuci unazad... mada se brojevima tj. statistikom skoro svaka hipoteza moze dokazati..

Citat:
Ne verujem u Hrista i iz jevandjela sam jedino skontala da se ponasa kao sizofrenik. Tek je on bio egocentrik.

Meni su njegova dva osnovna pravila za zivot odlicna, jer sam i sam dosao do toga da mentalno zdravlje zavisi od odbacivanja iluzija sujete, tj. od realnog pogleda na svet, a postovanje sebe, drugih i zivota uopste je osnova za realan pogled na svoj zivot slobodan od iluzija sujete. Namerno kazem postovanje, jer ljubav nije samo stvar odluke. I ne kazem Bog nego zivot, jer rec Bog podrazumeva neko eksterno bice koje se u hriscanstvu predstavlja dvojako kao ljubav i strogost, dok je razumljivije da je Bog naziv vezan za osnov zivota ili sam fenomen zivota. Mislim hriscanstvu kao crkvi nekako kao da fali zivot, kao da se slavi smrt i guranje ljudi u neki zatvoren krug dogmi, u dolap. Mracno je.

Inace uvek sam osecao nesto lazno u vezi oficijelnog i deklarativnog hriscanstva. Nesto je bilo sladunjavo, mrtvo i lazno u prici i nacinu na koji se prezentuje.... I mnogo me je ogranicavao taj neki uticaj formalnog hriscanstva i formalnog morala utisnut u moje obrazce ponasanja. I stvarno sve to nekako ima veze sa shizofrenijom.

Citat:
I zasto je Bog uopste napravio Adama i Evu? Da se igra sa njima u rajskom vrtu? Pa,kao, oni nisu bili dobri,tj,hteli ljudi da jedu jabuke, pa ih je izbacio. Pa sto ih nije bolje napravio da mogu da se odupru takvom iskusenju?

Tako im i treba kad jedu jabuke Smile
Prica je simbolicna i ima rezona. Nema veze sa jabukom, radi se o drvu poznavanja dobra i zla - tj. o crno-belom pogledu na svet. Otprilike rastinje u rajskom vrtu su razne zivotne filozofije. I ova im nije bila dozvoljena jer je crno-beli pogled na svet uzrok stalnih podela na grupe i sukoba.
Sa wikipedije o celom dogadjaju:
Citat:
The Tree of Life (Heb. עץ החיים Etz haChayim), in the Book of Genesis is a tree in the Garden of Eden whose fruit gives everlasting life, i.e. immortality. After eating from the Tree of Knowledge of Good and Evil, the biblical account states that Adam and Eve were exiled from the Garden of Eden to prevent them from eating of the Tree of Life. The passage reads that God set an Cherubim to guard the entrance to the Garden, so that mankind would not eat of the tree and "Be Like Us".

“ And the Lord God said, "The man has now become like one of us, knowing good and evil. He must not be allowed to reach out his hand and take also from the tree of life and eat, and live forever." (Genesis 3:22) ”

The wisest animal, the serpent, tempts the unwise Eve into partaking of the Fruit of Knowledge of Good and Evil by suggesting that she would become as wise as God. God then fears that they will eat of the Tree of Life and thus banishes them from the Garden. The Genesis narrative of the banishment from the garden of Eden is balanced in the New Testament by the planting of the Tree of Life on mankind's side of the divide.

Zanimljiva stvar je da ovaj pasus iz biblije govori o vrhovnom bogu koji kaze da su poznajuci dobro i zlo, ljudi postali kao bogovi (obrati paznju na mnozinu!!!), sto podseca i na opise o sujetnim bogovima grcke mitologije. I da su Adam i Eva isterani jer u vrtu postoji i zivotna filozofija (tree of life) koja bi im dala besmrtnost, a onda bi tako sujetni postali pretnja za bogove.

Za one koji bi da saznaju zivotnu filozofiju besmrtnosti Smile - izraz "tree of life" ukazuje da se verovatno radi o obozavanju zivota. Inace poznato je da oni koji vole zivot duze zive... hm, koliko sam ja voleo svoj zivot, dobro da sam jos ziv Smile

Citat:
Jednom prilikom sam sa jednom Indijkom upala u diskusiju oko religije. Kaze ona kako se ne sminka zato sto je rodjena bez sminke i takva treba uvek da bude. Ja joj na to kazem da je takodje rodjena gola pa se ne seta gola i blam ju je da se skida pred svima. Mislim da sam joj u tom trenutku pomesala sve naucene koncepte. Tako to ide kada ljudi ne razmisljaju vec samo prihvataju stvari zdravo za gotovo. Tako i upadaju u sekte.
Umerenost u svemu. Ni fanatizam nije dobar.

tacno. problem je kad ljudi pocnu da se odricu svog razuma u korist nekakvih autoriteta.

Citat:
Pokajanje znaci kada je coveku stvarno krivo zbog necega sto je uradio,kada je iz toga izvukao poruku i kada je imao muda to da kaze nekome koga je povredio.

to se zove razumevanje i prihvatanje posledica svojih izbora i korigovanje obrazaca ponasanja za buducnost.

Citat:
Bitno je biti iskren prema sebi samom i zbog sebe a ne zbog straha od Boga. Svako je sebi svoj Bog,svako sebi sam oprasta ili se kaznjava. Nesvesno.

jeste, ali tesko je kad ti je mozak ispran raznoraznim strahovima. Ako ti je nesto utisnuto u obrazce ponasanja to se tesko menja. Samo uz puno razmisljanja i uz odbacivanje nekakvih naucenih koncepata.

Citat:
Da li zivotinje idu u raj? A u pakao?

Hm, i ja sam to jednom pitao jednu osobu Smile

Poslednji put izmenio korisnik hm dana Pon Mar 19, 2007 12:15 am; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
maximus28
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Teme: 28
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Mar 19, 2007 12:13 am Odgovoriti sa citatom

hm,a sta su tebi roditelji radili u dtinjstvu,kakve su perverzije sprovodili na tebi kad ih toliko optuzujes da si pogresno vaspitan,da su te sve naucili pogresno ili si ti od njih previse ocekivao!
cela ta tvoja prica mi je totalno bolesna,sve me to podseca na neko sektasko ucenje koje ti ovde sprovodis,ispiras mozak ovom narodu sto je najgore oni to gutaju!ponavljas u krug 2-3 teze samo ih kako na kojoj temi razlicito postavljas!

odakle sve te tvoje univerzalne ideje?kako si shvatio sve te stvari?ja mislim da si se igrao sa teskom psihologijom(citao knjige)samo si ih pogresno skapirao ili si shvatio kako si zeleo da shvatis!!!

ti si u stvari don kihot samo sto jos uvek nisi svestan toga,a i on se borio sa vetrenjacama a ti sa samim sobom!umesto da spoznas i prihvatis sebe ti pokusavas da ubijes delove svoje licnosti!

ZBOGOM MAESTRO!
VECNA TI SLAVA...
hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Mar 19, 2007 12:30 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
hm,a sta su tebi roditelji radili u dtinjstvu,kakve su perverzije sprovodili na tebi kad ih toliko optuzujes da si pogresno vaspitan,da su te sve naucili pogresno ili si ti od njih previse ocekivao!

Ne radi se o tome. Ne krivim ja moje roditelje ni zasta. Desi se da ti npr. neka baba kao jos mlada sa malom decom ostane udovica i predje u depresiju i malodusnost i svodjenje zivota na odgovornosti i sujeverno shvatanje religije ili da ti druga baba kad kao malo dete ostane siroce i postane tuzna, nesigurna u sebe i izkompleksirana.... U obrazcima ponasanja koje nasledis su svi izbori koje su napravili tvoji preci. Mozda si ti imao vise srece, pa si zadovoljan igrama koje igras. Jedan od mojih problema je bila i tzv. spontanost u obrazcima ponasanja koja je otprilike znacila da ne trebas da razmisljas o ljudima, jer to znaci da ih ne volis. Druga je bila poslusnost i pasivnost dobrice. Treca podrazumevanje ljudi. Cetvrto potreba da uvek budem u pravu, da budem vise vrednosti. Prevelika vezanost za grupe, premala za pojedince u tim grupama. Zatim vidjenje veza tamo gde ih nema, cak ideje o skrivenim porukama i razne vrste sujeverja, olako verovanje autoritetima...

Citat:
odakle sve te tvoje univerzalne ideje?kako si shvatio sve te stvari?ja mislim da si se igrao sa teskom psihologijom(citao knjige)samo si ih pogresno skapirao ili si shvatio kako si zeleo da shvatis!!!

otkud znas da sam pogresno skapirao? Mislim tebi su tvoji obrazci razmisljanja ok i nemas potrebu da ih menjas, a meni je moja koza tesna i moram da menjam neke stvari. A menjam ih citajuci i razmisljajuci. Ne znaci da sam uvek u pravu.

Citat:
ti si u stvari don kihot samo sto jos uvek nisi svestan toga,a i on se borio sa vetrenjacama a ti sa samim sobom!umesto da spoznas i prihvatis sebe ti pokusavas da ubijes delove svoje licnosti!

upravo obrnuto - pokusavam da vratim radost zivota u sebe. Da izgradim obrazce ponasanja koji ce mi omoguciti da bolje/kvalitetnije zivim. To je vredan cilj, makar izgledao celom svetu kao Don Kihot.

maximus28
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Teme: 28
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Mar 19, 2007 10:30 am Odgovoriti sa citatom

[quote="hm"]

Citat:

upravo obrnuto - pokusavam da vratim radost zivota u sebe. Da izgradim obrazce ponasanja koji ce mi omoguciti da bolje/kvalitetnije zivim. To je vredan cilj, makar izgledao celom svetu kao Don Kihot.

mnogo se hvatas za obrazce ponasanja a ustvari hoces da kazes nacin razmisljanja!ili sam ja pogresno razumeo!
ponasanje o kojem ti pricas je kultura iz kuce(od roditelja itd)!nacin razmisljanja sam gradis pod uticajem okoline(opet roditelja itd)!ako si dopustao da razmisljas tudjim glavama a ne svojom za to si sam kriv,nije kriva ni politika,religija(verovanje starih),ekonomska situacija u zemlji,roditelji ili bilo koga/cega!bio si naivan i ziveo tudje zivote a ne svoj,za to nikad nije kasno da se menja,ali da menjas ponasanje koje si stekao u detinjstvu(pod tim podrazumevam te obrazce ponasanja),licno mislim da je nemoguce jer se ono urezuje duboko u bice i mogu se praviti samo manje korekcije...licnost coveka(tu su sve njegove osobine,mane i vrline,koje uporno navodis((sujeta,cinizam koji stalno ispoljavas itd)))!
ako podrazumevas pod obr.ponasanja religiozna ubedjenja koja se po tradiciji prenose s kolena na koleno,ili odnose tj odabir strane komunizam-soci.-demokratija,ili sta je bolje sponzorusa ili postena devojka(sistem vrednosti 90-tih), opet ponavljam sve su to nacini razmisljanja raznih ljudi koja prihvatas ili ne,ako ih prihvatis nemoj posle kao ovde na forumu da kukas da ti ih je neko usadio pa se sada lecis...sto si ih prihvatao!mozes ih nazivati obrazci ponasanja ali oni nisu to,to su samo periodicni (mogu da traju i decenijama,i vekovima) nacini razmisljanja nekih ljudi i oni se menjaju,ali nas zivot je previse kratak da bi gubili vreme na te stvari osim ako ne spremas ispit za fax iz filozofije!

nije obr.ponasanja biti ateista ili vernik to je nacin razmisljanja,tvoj stav prema necemu,e sad sto smo takva zemlja pa tradicionalno preci prenose na potomke ta verovanja...u americi ti je rigoroznije nego kod nas tamo roditelji vode decu nedeljom u crkvu hteli to ili ne u ogromnom broju a kod nas samo sporadicno se javljaju takvi pravi vernici predani svojoj veri(ideji)!

prava rec u celom tvom razmisljanju je IDEJA i IDEOLOGIJA!nisam zeleo da ulazim u ozbiljniji razgovor zato sto je teska tema tj tih desetak tema koje stalno provlacis po forumu,a to mi nije potrebno jer ta prica ne vodi nikuda al reko ajd...

bolje odgledaj 'smisao zivota"i opusti se,ja znam da nista neznam vidi ode sujeta niz ulicu... Smile

ZBOGOM MAESTRO!
VECNA TI SLAVA...
hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Mar 19, 2007 10:43 am Odgovoriti sa citatom

Da, ono sto nazivam obrazac ponasanja/razmisljanja je nacin razmisljanja.
I crte licnosti su po meni takodje nacin razmisljanja, samo one nastaju jako rano, i zato se tesko se menjaju.

I znam da sam sam sebi kriv za sve probleme koje sam imao.

Citat:
prava rec u celom tvom razmisljanju je IDEJA i IDEOLOGIJA!

Pa znam, problem je sto ja da bih nesto prihvatio, moram da to nekako razumem.
Tebi je dosta da budes deklarativni hriscanin, da sve svedes na mi ili oni i na stav ja nista ne znam, a i sto bi gubio vreme probajuci da razumem.

Na kraju covek dodje do toga da su sve ideje i ideologije (i hriscanstvo je ideologija) sarena laza, da postoje samo ljudi kao pojedinci.

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Mar 19, 2007 10:49 am Odgovoriti sa citatom

Sam naslov teme ukazuje na to da govorimo o Pravoslavlju, ako se ne varam?

One koji su fanatici, ne bi ni trebali da nazivamo vernicima. Iz prostog razloga sto Pravoslavlje to ne zahteva od coveka. Takvi koji stalno sude o drugima i gledaju svet kroz crno-bele naocare gde su oni belo a ostali crno, takvi su samo na recima Hriscani, ne i na delima. Nije Hriscanin onaj koji ce za sebe reci da to jeste, vec onaj koji ce to pokazati.

Sto se svestenika tice, telo Crkve stradalo je od mnogih svestenika i episkopa koji su bili nedostojni ili nisu razumevali svoju sluzbu. Toga imamo, kako iz istorije, tako i iz danasnjih dana. Ono sto ljudi ne shvataju (ili se prave da ne shvataju) je sledece: sveti episkopi i sveti svestenici su retki onoliko koliko su retki i sveti laici. To je nasa istina, istina nase ljudske prirode koja ne propusta da gresi cak i kada je ovaplocena u telu svestenika ili episkopa.
Pojedinci sacinjavaju Crkvu, ali pojedinci nisu Crkva. Poverenje u ispravnost Crkve ne meri se potezima i ponasanjima pojedinaca, nego Crkve u celini. A ta celina daleko prevazilazi granice SPC.
Kada se razume Hriscastvo, kada se sazna cemu sluze Svete tajne, onda se razume i smisao i uloga Crkve. Potpuni je promasaj i sistematska greska procenjivati Crkvu preko onoga sto cini deo svestentstva.
Zamislite sta bi bilo kad bismo zakljucili da su muskarci zastranili, ako uzmemo primer nekih huligana muskaraca? Da li na osnovu toga imamo prava da sudimo o celom muskom rodu?
Ako neki ucitelji isamaraju neke ucenike, da li je ceo sistem obrazovanja zastranio?
Ako lekar pogresno leci coveka pa mu dodatno pogorsa zdravlje, da li je ceo zdravstveni sistem zastranio?

hm ::
rec Bog podrazumeva neko eksterno bice koje se u hriscanstvu predstavlja dvojako kao ljubav i strogost

Nije bas tako. Bog ne kaznjava coveka, covek sam sebe kaznjava. Wink
Evo sada vidim tvoj novi post, gde si i sam lepo rekao:
Citat:
I znam da sam sam sebi kriv za sve probleme koje sam imao.

hm ::
Mislim hriscanstvu kao crkvi nekako kao da fali zivot, kao da se slavi smrt i guranje ljudi u neki zatvoren krug dogmi, u dolap. Mracno je.

Kod ovog zavisi iz koje pozicije gledas na stvari. Ako gledas iz daljine, svakako ce ti se ciniti mracnim i bez zivota. Iz bliza je zapravo suprotno, tj. daleko od mracnog. Wink

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Duhovnost i religija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Sledeci
Strana 1 od 23

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!