NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

EU ipak ima alternativu-Evroazijska unija

Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Svet oko nas & Svet i mi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

EU ipak ima alternativu-Evroazijska unija

Vidite li Srbiju u Evroazijskoj uniji?
da
62%
 62%  [ 5 ]
ne
37%
 37%  [ 3 ]
Ukupno Glasova : 8

Autor Poruka
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 10:27 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ima li Srbije u Putinovoj Evroaziji
Izvor: B92, Press

Beograd -- Aktuelni premijer, nekadašnji, i verovatni budući predsednik Rusije Vladimir Putin nedavno je predložio formiranje evroazijskog ekonomskog saveza.

Putin se, izlažući svoje prve spoljnopolitičke inicijative ukoliko pobedi, založio za uklonjanje barijera za trgovinu, kretanje kapitala i radne snage na tom prostoru.

On je, ipak, naglasio da "novi projekat ne predstavlja neku vrstu obnavljanja SSSR" i dodao da bi bilo "naivno pokušavati ponovo uspostaviti ili kopirati nešto što je prošlost".

Prema Putinovoj zamisli, evroazijski savez biće konkurentan u industrijskoj i tehnološkoj trci, u takmičenju za investitore, za otvaranje novih radnih mesta i razvoj naprednih poslovnih sektora zahvaljujući kombinaciji prirodnih bogatstava, kapitala, jakog ljudskog potencijala, koji će uz ostale svetske organizacije i saveze doprineti stabilnijem razvoju svetske ekonomije.

I Beograd centar Evroazijske unije

Ideju o Evroazijskoj uniji svojevremeno je promovisao ruski akademik Igor Panarin, poznatiji kao otac moderne ruske diplomatije, koji je predvideo četiri glavna grada - Sankt Peterburg, Almati, Kijev i Beograd. Predviđen redosled uspostavljanja saveza podrazumeva prvo carinsku uniju, zatim jedinstveno tržište i zajedničku valutu, a na kraju politički i vojnobezbednosni savez.

Uporedo sa tom njegovom najavom, pojavilo se i pitanje da li bi bilo mesta za Srbiju u jednoj takvoj budućoj zajednici. Predrag Simić, profesor FPN-a, kaže za Pres da "u trenutku kada podrška ulasku u Evropsku uniju u Srbiji prvi put pada ispod pedeset odsto, možemo da očekujemo će se Putinovim izjavama poprilično manipulisati u našem javnom životu".

Ekonomista Miroslav Zdravković, s druge strane, kaže za taj list da je prema ekonomskim perspektivama potpuno logično okretanje prema regionu koji bi obuhvatila Evroazijska unija.

On objašnjava da bi se "taj savez ekonomski međusobno naslanjao na Kinu, a prema podacima MMF-a već do 2016. Kina će postati najveća svetska ekonomija. Prema globalnim investicijama Kina je peta na svetu sa 68 milijardi dolara, a Rusija osma sa 52 milijarde, a od tolikih ulaganja u Srbiju prošle godine nije ušlo ni deset miliona od obe zajedno".

"S druge strane, imamo i podatak da smo ove godine prvi put od 1989. imali za trećinu veći robni izvoz od Hrvatske, što je posledica njihovog pucanja, ali i našeg rekordnog izvoza u Rusiju, Albaniju, Tursku, kao i odličnog u Nemačku", kaže ovaj ekonomista.

Zdravković pita i "ko sada može da kaže u kom pravcu će se razvijati odnosi, to je visoka geopolitika koja je nama nedostižna. Treba dobro da sagledamo sve bezbednosne aspekte i trendove u makroekonomiji i geopolitici".
Srpsko-ruska saradnja

- Ruski kredit od 800 miliona dolara za infrastrukturu u Srbiji
- Saradnja u projektu Gasovod Južni tok
- Ruske kompanije rade na rekonstrukciji Hidroelektrane Đerdap jedan
- Planira se gradnja beogradskog železničkog čvora, gradnja drugog koloseka pruge Beograd - Pančevo i gradnja pruge Valjevo - Loznica
- Investicije Gasproma u NIS
- Kupovina Beopetrola od Lukoila
- Koncern Hemofarm iz Vršca gradi fabrike za proizvodnju lekova
- Sintelon iz Bačke Topole ulaže u fabrike i centar za istraživanje

Nije li logicno okrenuti se jachina?
Izvesno je da ce se i jaci od nas okrenuti novoj alternativi u vidu Evroazijske unije...

Sta mislite,vidi li Srbija interes u takvoj organizaciji??

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
bolje jedno vruce pivo nego cetir ladna
ZeljkoS
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 10 Apr 2009
Teme: 48

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 10:59 am Odgovoriti sa citatom

Ali mi nismo u Aziji. Shocked

To je kao kada bi Madjarsku ili Nemacku pripojio toj uniji. Nije logicno.

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 11:29 am Odgovoriti sa citatom

ZeljkoS ::
Ali mi nismo u Aziji. Shocked

To je kao kada bi Madjarsku ili Nemacku pripojio toj uniji. Nije logicno.

ali EVROazijska Smile

ZeljkoS
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 11:33 am Odgovoriti sa citatom

Ahahaha vidi se da su Grand i muzika iz 90-ih uticali na tebe iako ne zelis da priznas Very Happy Azija, Turska, ovo ono Very Happy

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 1:30 pm Odgovoriti sa citatom

Kako su se za vreme svetskih ratova ujedinjavale zemlje koje nisu prostorno blizu? Danas u vreme interneta, granica nema. Meni ova integracija ne zvuči nelogično.

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
ZeljkoS
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 2:18 pm Odgovoriti sa citatom

Ima tu kulturoloskih, drustvenih i mnoooogo drugih razlika i to dubokih. Neka se Azijci drze svoje unije, mi cemo svoje...EU....Mi u svakom smislu vise pripadamo EU kulturi i drustvu uopste, nego nekoj tamo azijskoj....
Meni je apsolutno NEPRIRODNO da jedino mi idemo u tamo neku evro-azijsku uniju..uvek se pravimo pametni a uvek ispadnemo poslednji u svemu....
Nije mi jasno zasto srbi ne shvate vec jednom da mi srbi pripadamo ZAPADNOJ kulturi u svim mogucim segmentime, geografski, kulturoloski, itd itd itd....kakve bre mi veze imamo sa Azijom neka mi neko objasni???

boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 2:27 pm Odgovoriti sa citatom

A u toj nekoj Putinovoj, demokratskoj, uniji, mi bismo bili ravnopravni clan sa ostalima, za razliku od robovlasnicko-izrabljivacko neprijateljske EU? Very Happy

ZeljkoS
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 3:45 pm Odgovoriti sa citatom

"Hvala lepo, ja vise volim da licim na radnika u nemackoj fabrici nego na onoga u Kini, na naucnika u laboratoriji Francuske i UK, nego na onoga iz Jekatrinzburga, na pekara iz Dizona nego na onoga iz Istambula. I vise volim da sam nalik umetniku iz Praga, Penzioneru iz Stokholma, sluzbeniku iz Brisela, studentu na Sorboni ili Oksfordu itd.itd...

Ja ne mogu da se setim nicega zbog cega bih zelela da zivim onako kako zive obicni ljudi u bilo kojoj zemlji tog azijskog saveza. Pa cemu onda? "

Very Happy Very Happy Very Happy

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 4:11 pm Odgovoriti sa citatom

ZeljkoS ::
"Hvala lepo, ja vise volim da licim na radnika u nemackoj fabrici nego na onoga u Kini, na naucnika u laboratoriji Francuske i UK, nego na onoga iz Jekatrinzburga, na pekara iz Dizona nego na onoga iz Istambula. I vise volim da sam nalik umetniku iz Praga, Penzioneru iz Stokholma, sluzbeniku iz Brisela, studentu na Sorboni ili Oksfordu itd.itd...

Ja ne mogu da se setim nicega zbog cega bih zelela da zivim onako kako zive obicni ljudi u bilo kojoj zemlji tog azijskog saveza. Pa cemu onda? "

Very Happy Very Happy Very Happy

zeljko gresis u startu..

mi ne moramo da ''idemo''tamo negde da bi smo bili deo unije, unija je fikcija,sustina je u odnosima zemalja unutar unije...

taj istok je izrodio mnogo vaznih licnosti u svakoj od oblasti koja ti moze pasti na pamet..od pisaca,kompozitora,sportista,politicara,filozofa itd...

moskovski univerzitet je jedan od najcenjenijih, vojna industrija rusije je oduvek bila i bice dominantna,ruski lekari su medju najcenjenijim u svetu itd... nemoj tako olako da unizavas nesto u sta nisi ubedjen 100%

I meni se estetski vise dopada zapad u nekim stvarima,ali ipak sam blizi rusiji,rusima i njihovoj kulturi nego americkoj,nemackoj,britanskoj ili francuskoj...

Stvaranje te unije je vrlo logicna potreba za pridobijanje zemalja sa druge strane urala... Kao sto je utvrdjivanje EU i NATO u granicama u kojima sad postoji potreba distanciranja od RUsije...

Kinezi uveliko drmaju Evropom,tacnije pojedinim zemljama kupujuci njihove dugove, otvarajuci pozicije na velikim trzistima,vrlo jasno i glasno neke zemlje izrazavaju strah od sirenja kineske moci na zapadnoj evropi...nista to nije slucajno i na kraju krajeva vrlo mi se dopada

U svakom slucaju valjalo bi da se malo vise prica i o toj mogucnosti...

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 09, 2011 5:32 pm Odgovoriti sa citatom

Slažem se s Vlakijem po svim tačkama. Kina je svetska velesila. Nisu lepi, ali' su pametni i vredni, mogli bismo nešto od njih da naučimo.

boksi ::
A u toj nekoj Putinovoj, demokratskoj, uniji, mi bismo bili ravnopravni clan sa ostalima, za razliku od robovlasnicko-izrabljivacko neprijateljske EU? Very Happy

Da, mi smo veoma poželjna svetska sila s kojom se ostatak sveta otima da uspostavi saradnju, tako da s te strane ne moramo da brinemo. Bićemo jedna od vodećih, a ne samo ravnopravnih članova.
Nekad bismo mogli da shvatimo da nismo ni s čim i ni s kim konkurentni, da treba da zasučemo rukave i da se bilo kome priklonimo i od njega učimo, jer smo više puta pokazali da smo nekvalitetni. Ta neka sporadična ubeđenost u sopstvenu veličinu tipa Srbi, narod najstariji treba da ostane kod onog sloja stanovništva s nožem u zubima, po mogućnosti u nekim institucijama zatvorenog tipa.
Da pognemo glavu, učimo i živimo skromno dok vraćamo dugove.

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Svet oko nas & Svet i mi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!