NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Mobbing

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Mobbing
Autor Poruka
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Maj 07, 2007 10:30 am Odgovoriti sa citatom

Evo mobbing u mojoj firmi:

Reorganizacija (downsizing-strategija) dovela do tehnoloskog viska, nekoliko otpusteno preko socijalnog plana, nekoliko u penziju i nekoliko preskupih zbog velikog radnog staza >30 godina mobbingom. Primer mog kolege kojeg izuzetno postujem jer je odlican strucnjak koji vec 34 godine radi za firmu: Zbog reorganizacije dobio ponudu da radi posao nizeg nivoa (proizvodnja) on je to odlucno odbio, konsultovao advokata i izveo firmu odmah pred sud i dao otkaz.

Sud je presudio u njegovu korist jer je smatrao da je u pravu da ponuda nije realna: firma je kaznjena da isplati odstetu za 34 godine radnog staza u visini od 250.000 Evra. Mi kao kolege mu zelimo srecu i da uziva beach Cool
Tako ti je kad menadzment gresi.

Pravna drzava! Wink

PS. Prosle sedmice se desilo.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 9:41 am Odgovoriti sa citatom

Svaki drugi radnik šikaniran na poslu
Autor: Slavica Tanasić 10.06.2007

Svaki drugi radnik u prestonici bio je bar jednom šikaniran na poslu. Psihičkom maltretiranju od nadređenih, ali i od kolega na istim poslovima, izložene su uglavnom žene starije od 35 godina, najčešće visokog obrazovanja, udate, koje imaju manje od deceniju radnog staža.

Seksualno zlostavljanje
Muškarci i žene na poslu su izloženi stalnom verbalnom, ali i seksualnom zlostavljanju. Svaki četrnaesti ispitani muškarac bio je u toj poziciji bar jednom tokom radnog veka, dok su žene ovoj vrsti šikaniranja tri puta više izložene. Fizičkim pretnjama dva puta više su izložene žene od muškaraca.
Za razliku od žena, muškarci su žrtve samo nadobudnih šefova, ali ne i kolega. Pretpostavljeni raznim pritiscima, obimnim poslom, ali i nedozvoljavanjem godišnjih odmora i slobodnih dana maltretiraju mlađe, ali i starije muškarce, bez obzira na godine staža, nivo obrazovanja i bračno stanje. Do ovakvih rezultata došla je dr sc. med. Mirjana Vuksanović, klinički psiholog, koja je tokom aprila i maja ove godine obavila istraživanje o mobingu (šikaniranju) zaposlenih u Beogradu. Rezultati ovog istraživanja u potpunosti se poklapaju s rezultatima do kojih je došla i Vesna Baltazarević, koja je proučavala mobing u centralnoj i južnoj Srbiji. Dakle, mobing se sprovodi u svim područjima rada i među svim nivoima zaposlenih.
- Svaki drugi kvalifikovani muškarac i svaka druga nekvalifikovana žena izloženi su stalnim kritikama na rad. Intreresantno je da čak 80 odsto ispitanih muškaraca smatra da je pretrpano poslovima.
To je najčešća oblik šikaniranja na poslu što se tiče jačeg pola. Sledeći, takođe izražen oblik mobinga je zadavanje teških poslova, zatim neadekvatna komunikacija, kritika na rad i preterana kontrola. Što se tiče žena, ubedljivo vodeću poziciju zauzima ogovaranje, zatim nedostatak komunikacije, izolacija, kritika na rad i neadekvatna komunikacija - objašnjava Mirjana Vuksanović.

Psihičke promene kod žrtava
- depresija
- anksioznost
- kriza plača
- osećaj depersonalizacije
- napad panike
- socijalna izolacija
- emociona-na otup-jenost

Promene u ponašanju
- anksioznost
- pasivizacija
- povećano konzumiranje alkohola, cigareta i lekova
- seksualni poremećaji

Promene na telesno-zdravstvenom planu
- glavobolja
- poremećaj spavanja
- vrtoglavica
- problem s varenjem
- povišen pritisak
- povišen nivo šećera u krvi
- srčani problemi
- kožne promene
U osnovi svakog mobinga je poremećaj komunikacije. Radnik je totalno izolovan iz kolektiva, samo je fizički prisutan na poslu, izopštava se iz programa edukacije, ne poziva na proslave. Bukvalno je gurnut u ćošak, a najčešće mu je onemogućena svaka komunikacija sa svojim rukovodiocem. Sve se radi samo s jednim ciljem - da se žrtva natera da napusti posao.
- Veoma je česta pojava takozvanog sindroma "radnog stola". Jedan period zaposlenom se ne daju nikakvi poslovi, a iz kancelarije mu se odnese kompjuter, telefon. To traje jedan određeni period, a onda se ista osoba zatrpa poslom koji mora da završi u kratkom roku. Sve se radi samo da bi zaposlenom dokazali da nije sposoban za rad - kaže Vesna Baltazarević, autor prve knjige o mobingu "Komunikacija na četiri noge".
Iskustva su pokazala da je broj žrtava mobinga i mobera najveći u zemljama u tranziciji. Evropski parlament je 2001. godine doneo rezoluciju kojom je obavezao sve svoje članice da u radno zakonodavstvo unesu odredbu o zaštiti zaposlenih od mobinga. U Francuskoj se ova pojava oštro sankcioniše novčanom kaznom od 15.250 evra do kazne zatvorom. Kod nas u Zakonu o radu postoje samo odredbe koje se odnose na zaštitu od diskriminacije i seksualnog uznemiravanja.
- Kod nas je rasprostranjena i politička pozadina mobinga, što se retko javlja u razvijenim zemljama. Na rukovodeća mesta uglavnom dolaze politički podobne osobe, koje svoju nestručnost prikrivaju stalnim optuživanjem radnika - dodaje Baltazarevićeva.

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Apr 12, 2008 4:53 pm Odgovoriti sa citatom

Pre neki dan izasao tekst u Politici koji dodiruje mobing, na neki zanimljiviji nacin.
Radjeno je istrazivanje o odnosu radnika i pretpostavljenih.
Rezultat je vise nego neocekivan, bar kad je rec o onim glavnim pretpostavkama koje se ticu mobinga.

Više od polovine zaposlenih u Srbiji zadovoljno je odnosom sa nadređenima i ovaj odnos opisuje kao pun poštovanja, pokazuju rezultati ispitivanja koja su nedavno sprovela dva specijalizovana internet-sajta za zapošljavanje u Srbiji.

Postavlja se pitanje - koji je onda glavni uzrok mobinga, ako vidimo da je sa sefovima uglavnom sve ok (?)

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Apr 12, 2008 5:36 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da je fora u tome što sa šefovima nije sve ok, i ne radi se o poštovanju, već o strahopoštovanju u toj anketi Smile

Najmanje što prosečan radnik želi, je da se slučajno desi (kolika je verovatnoća o tome ne razmišlja, ali za svaki slučaj), da gazda sazna da je slučajno tamo nekom anketaru rekao koju ružnu reč za njega... Proračunato je razmišljao i shvatio da mu se više isplati da drži jezik za zubima - jer svakako jedna anketa neće ništa promeniti u njegovom poslu, zato je bolje da kaže sve najlepše, da uzme svojih teško zarađenih 200,300 eu, ko pita za godišnji odmor, da li je prijavljen, da li je plata na vreme...

U Srbiji vlada čini mi se, nešto slično kao što je ona dilema: da li je starija kokoška ili jaje... Možda je statika i nedostatak revolucije u glavama stanovnika jedini uzrok svega, a možda to nesretno stanovništvo ne može ništa da uradi jer zavisi od moćnika, koliko god se bunilo... Jer je u ovoj državi sve toliko fucked up, da ne znaš gde je kraj a gde početak... Confused

Odnos pun poštovanja, kako da ne Smile.....

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 05 Nov 2007
Teme: 5

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Apr 23, 2008 12:13 am Odgovoriti sa citatom

Ko je mober?

"Moberi" tako se nazivaju predpostavljeni ili plaćeni ljudi, koji mogu biti i kolege s kojima radimo, imaju zadatak da kod "žrtve" izazovu osećaj nesigurnosti, inferiornosti, bespomoćnosti, tako da žrtva na kraju poveruje da je nesposobna. U nekim zemljama "moberi" već funkcionišu kao profesija, njihovi zadaci i funkcije su pod kontrolom poslodavca i zavise od njih samih. Kod nas funkcionišu na manje vidljiv i suptilniji način, ali u godinama tranzicije biće i kod nas prepoznati.

Uopšteno rečeno "mober" je neko ko ima moć ili je plaćen od moćnoga da deluje na željeni način. "Mober" može biti vlasnik firme ili neko koje na hijerarhijskoj lestvici na vrhu, top menadžer npr., kako će upravljati ili manipulisati ljudima zavisi od njegovih ličnih potreba ili ciljeva. On često "upravlja" sa "žrtvom" manipuliše na sebi svojstven način i za uzvrat zahteva šta hoće i želi, kršeći sve poslovne i humane principe.

dr Nevenka Igić-Stetoskop (izdvojila sam samo deo, da se ne ponavlja ono sto je vec receno)

@Vanja da li je to internet anketa ? Ako jeste koliko ljudi u Srbiji koristi internet?!

Jassa ::
Jer je u ovoj državi sve toliko fucked up, da ne znaš gde je kraj a gde početak... Confused

Thumb Up

Sad bih ja da ispricam jednu pricu, rekla bih da ima elemente mobbinga?!

Ako ti sefica na kraju radnog vremena donese gomilu papirologije, sa recima, ovo mi treba za sutra ujutru pod hitno, frka velika....i ti ostanes jedno tri sata da to odradis. Sutra ujutru joj odnostis odradjen posao, a ona te doceka sa recima, aha, gotovo je , e ne treba mi ipak.......

Prvi put kad se to desi ti gledas u belo......pomislis, mozda je bila neka greska, mozda je i nju neko zeznuo...ides dalje. Drugi put kad se to desi, pomislis da te zeza, nisi siguran. Treci put ne govori da joj ne treba, zahvali se(izuzetno vaspitana), odlozi sa strane, da bih ja posle par dana videla da to nije ni odneseno toj osobi kojoj je bilo hitno??!!
Cetvrti put, znas...sta joj je cilj, da te maksimalno iskoristi kroz razno razne prevare i manipulacije.

Kada zaboravi da ti na plati koja iznosi XX.200,00 dinara da tih 200 dinara, i tako mesecima, i ti si “prinudjen” da trazis svojih 200 dinara( bedno se osecas, kakve su to pare, nikakve, ali ti nije jasno, kako i zasto je to zaboravljeno). Sa osmesom ti kaze, jao pa ja zaboravila....da bi se to ponavljalo i narednih meseci. Ne nisam se vise ponizavala za tu sicu, setila bih se uvek jedne koleginice koja bi rekla “ Dabogda joj trebalo za narandze”. Wink
Pa kada zbog njene nesposobnosti isti posao odradjujes vise puta.
Kada ides kuci na vreme, popreko te gleda....kako se samo usudjujes da ides kuci....

Pokrecu se spletke ko u firmi nista “ne radi”, a toliko je bilo posla da se niko ne moze naci prozvan u toj prici, kao ni vremena za te price ne bi trebalo da bude. Ali ....tako se dizala vrednost, ko je blizi sefu, direktoru, ko je glasniji.....Slep covek samo ne vidi tu istinu, kao i onaj kome odgovara ova situacija. A to je vlasnik firme, kome onda cest prekovremen rad(neplacen) znaci vrednog radnika kome ce se nasmesiti, a drugog pogledati sa prezirom.

Na sastancima se prica o Japancima Rolling Eyes
Jedva sam se suzdrzavala da ne puknem od smeha.
Kada klijent iz svog hira(ne postoji opravdan razlog) pobaca svoje papire svuda po podu, i kaze uradi ovo sto pre jel ti jasno?! Niko od nadredjenih ne reaguje na takvo ponasanje....jer klijent je uvek u “pravu”(nije se meni ovo desilo-bila sam poznata po “prekoj naravi” pa su me na suptilniji nacin koristili)
Vise od polovine zaposlenih koristi sredstva za smirenje ( oko 40 radnika ).
Ima jos jos primera, ali iskreno ne zelim ni da ih se secam.
Meni ostade jedino to da se pitam sto ranije nisam provalila ko su i sta su.....i da nepoverenje preme poslodavcima.Rolling Eyes

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Apr 23, 2008 12:41 am Odgovoriti sa citatom

Goco, to što si opisala jeste klasičan, neagresivan mobbing, kad nalazi način da se "suptilno" iživljava nad tobom, a ako slučajno nešto pokušaš da kažeš i da se pobuniš, već je spremila ovakvu facu: Shocked sa rečima: "Pobogu devojko, šta ti bi odjednom"..... Smile

Za svaku vrstu mobbinga postoji odgovarajući udarac... U tvojoj situaciji, da postupiš agresivno, povisiš ton... bio bi pravi navodni šok za ostale, a tebe bi osudili koliko god da si u pravu... Ako neko igra podmuklo, uzvrati podmuklo. Ja nikada ne bih bila zlopamtilo u situacijama gde meni ne ide ni iz džepa ni u džep... Ali ako krade iz mog džepa, i iživljava se na mojim leđima, pa zašto to da dopustim?... Tako da, ako ona nastupa tako "suptilno", postupi i ti Wink
- uh, stvarno mi nije bilo dobro, nisam završila šta je trebalo, koleginica će potvrditi da sam izašla (do lekara ili na vazduh - a ti lepo idi negde na kafu ili sedi na klupu i popi sokić, ali da te niko ne vidi Wink)... Ako do sutra ne zaboravi i pita opet da li si završila, ti kažeš (namerno ovako): jao, kako sam zaboravna! Vama je to toliko važno i bitno, znam da predajete to na vreme, a ja sam zaboravila... Evo, sad ću odraditi Wink A ti onda nemoj "sad", nego sat vremena kasnije Wink
Pa će joj dosaditi, videćeš.

Zavisi kakva si osoba... ako ne možeš da postupaš drsko, nemoj ići protiv sebe ako ne možeš... Ali znaj da niko neće stati stati iza tebe, bilo kakav mobbing da je u pitanju, i zarad svojih živaca nemoj se kidati oko ovakvih stvari Wink Ili trpi i kuliraj (neka prođe kroz tebe kao duh i neka to i drugi osete da te baš briga), ili odreaguj onako kako se osećaš, bez stida. Ja kad naletim na budalu (pogotovo na ovaj tip koji voli da se iživljava),ja se samo setim one stare čika Pelagićeve: "budala se leči šamarima" Smile Koji ćeš šamar da upotrebiš, na tebi je...

Nekad ne možeš da reaguješ uopšte... sve zavisi od mnogo faktora.

Imala sam i ja situaciju žestokog, manipulativnog mobbinga, gde je tim ljudi radio za 0 (nula, ništa)... Nažalost, nisam mogla ništa da uradim niti da naplatim, ali zato sam otišla na vreme, takoreći u neku ruku sam bolje prošla od ostalih. I ne samo što ništa nije plaćeno, već su se razgovori sa (nama) saradnicima, vršili na jako bezobrazan način, gde direktorka nije mogla da razume "kakav je to mentalni sklop u glavi" moje drugarice Wink tako da, tih mobbera ima na svakom koraku, koji leče svoje komplekse iživljavajući se na jeftinoj radnoj snazi... em smo jeftini, em smo boks vreće... Nije baš u redu, jel da? Wink

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 05 Nov 2007
Teme: 5

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Apr 27, 2008 12:32 am Odgovoriti sa citatom

Moj kompijuter se ponovo uslogirao, sta mu se vise desava, nista mi nije jasno Confused

Sorry Jasso, odgovor posle 5 dana Rolling Eyes

Sto se tice te firme o kojoj sam pisala, ja nisam u njoj vec neko vreme. Taj tekst o mobbingu sto sam ubacila me je podsetio koliko mi je vremena trebalo da shvatim da se iza svega toga i krije vlasnik.On se postavljao kao kulturan,dobar, razuman covek sa kojim si mogao popricati i dogovoriti se o svemu, i naravno profesionalan. Tako da je vecina zaposlenih seficu gledala kao ..........(da ne koristim ruzne reci), medjutim, to njeno ponasanje je bilo odobravano i zeljeno od strane vlasnika.To je sve tako upakovano, da ako si na momenat posumnjao u njega, u sledecem momentu bi bio ubedjen da si se prevario.....neverovatan manipulator, mogao bi i politikom da se bavi.( I jos jedna cinjenica, mozda i nebitna, ali afera izmedju njih dvoje, cime smo mi opravdavali njegovu popustljivost prema seficinom ponasanju)

Sto se tice sefice..... pokusavala sam sve moguce varijante, iako mi kao osobi vise lezi slogiranje ljudi, pokusavala sam i na druge nacine. Sve u svemu ako ja moram da lazem, muvam......da bi stvari bile normalne, vrednost tog dinara koji zaradim se smanjuje.

Ja sam se skoncentrisala na onaj deo ko je mober, ali i ovo vredi procitati. Isti autor.

Citat:

Maltretiranje radnika

U poslednje vreme u razvijenim zemljama Zapada, a i kod nas, sve je prisutniji jedan vrlo suptilan vid maltretiranja upošljenih ljudi, ili pak drugih ljudi koji funkcionišu u različitim vidovima socijalne interakcije, u smislu učešća u nekom timu, projektu, udruženju ..., od strane pretpostavljenih. Moćna osoba, suočena sa činjenicom da može biti ugrožena od druge osobe u profesonalnom, ili pak ekonomskom smislu, štiti sebe na krajnje nelegitiman, egoističan, nelojalan i bezobziran način. Na ovaj način, istaknuti pojedinac ne može kompeticijom i kreativnošću uspeti u svom poslu, već kao krajnji cilj ovakve borbe pomišlja da odustane od cilja i "samom sebi da otkaz".
Ovo maltetiranje se ogleda u čestim negativnim kritikama od strane pretpostavljenog koje nema realnu osnovu. Kritike mogu biti vrlo banalne, počev od fizičkog izgleda kritikovanog, do permanentnog dokazivanja da nije kompetentan za taj i taj posao, da je neefikasan i neefektivan, da ne izgleda dobro da ga je vreme pregazilo, ili pak, da ne zna dobro da radi svoj posao da ne ume, ili nema dovoljno iskustva za taj i taj posao.

Psihički uticaj na zaposlenog

Kao reakcija na ovakve kritike kod ličnosti dolazi do izraženih promena koje se manifestuju stalnim misaonim preispitivanjem:"šta nisam dobro uradio, ili uradila, gde grešim, šta treba da uradim da ne dobijem otkaz, šta treba da uradim pa da me šef pohvali....? Na somatskom nivou dolazi do različitih senzacija u vidu osećaja umora, iscrpljenosti, vrtoglavice, mučnine i teškoća sa disanjem, ubrzanog pulsa i sl. Česte su promene raspoloženja, depresivnosti, osećaja depersonalizacije, derealizacije. Osoba se oseća skučeno, odbačeno, povlači se iz socijalnih relacija, često pribegava različitim sredstvima koja bi joj poboljšala raspoloženje: tabletama, cigaretama, alkoholu i drogi.

Ukratko, da bi se ova pojava podvela pod pojavom mobinga, od englske reči "mobbing" što najblaže rečeno znači "baraba" ili "mobish" što znači prostački, grubo, vulgarno. Ova pojava se definiše: "Mobing” psihološki teror u poslovnom životu i odnosi se na neprijateljsku, neetičku komunikaciju i maltretiranja koja su usmerena na sistematičan način od strane jednog ili više pojedinaca uglavnom prema pojedincu, koji zbog mobinga stavljen u poziciju u kojoj je bespomoćan i u nemogućnosti da se odbrani. To se radi s visokom učestalošću, najmanje jednom nedeljno i u dužem razdoblju najmanje šest meseci, što dovodi do značajne mentalne, psihosomatske socijalne patnje".

Češći je mobing među saradnicima istog nivoa (Cassitto, 2oo1.).Ovu vrstu mobinga možete prepoznati po nekim ustaljenim obrascima ponašanja, žrtva obično ne može doći do reči, često je prekidaju, ismejavaju, optužuju za sve i svašta, proglašavaju je krivom za tuđe greške, kao i za sve neuspehe i padove preduzeća u kojem radi, ili je jednostavno ignorišu, kao da ne postoji, ne obraćaju joj se, ne informisu je čak ni za neke poslovne kontakte, ne pozivaju je na druženja, ili proslave firme i si. Rezultati njenog rada se obezvređuju, negira se svaki njen uspeh, a potencira neuspeh. Koriste se sva sredstva i načini da se kod žrtve izgubi samopouzdanje, pozivaju je telefonom, prete, ili šalju anonimna pisma- cilj je izazvati kod žrtve agoniju (Zapf et al, 1996.). Jedan vid vertikalnog mobinga, naizgled korektan, može takođe biti mučan za žrtvu i izazvati negativne posledice po njeno mentalno zdravlje, sastoji se u davanju žrtvi sve više obaveza koje ona ne može da ispuni, šalje se na sve aktuelne seminare, edukacije, kurseve, usavršavanja i sl koja se odvijaju istovremeno.
Drugi vid se ogleda u negiranju kvalifikacija koje poseduje žrtva, davanju nižih poslova, ne uvažavanju njenih formalnih zvanja, ili titula i si., čak i do fizičkog izolovanja, ili udaIjavanja žrtve iz radne sredine, daje joj se prostorija za rad prostorno udaljena od saradnika na poslu.

Ko je žrtva mobinga?

Sada smo u situaciji da prepoznamo žrtvu "mobinga", mada to nije uvek lako postići, jer često ni sama žrtva ne može u startu da prepozna šta joj se to dešava. Istraživanja su pokazala da su individualne karakteristike ličnosti bez bitnog uticaja na ovu pojavu (Ozimec, 2oo1) zbog gotovo bezazlenog i teško uočljivog početka. Sledeći korak je pomoći žrtvi. U bihevioralno-kognitivnoj terapiji postoji tehnika kojom se jača samopouzdanje i ličnost uči socijalnoj komunikaciji. Na ovaj način ličnost se uči da se izbori za svoja lična prava u komunikaciji ne samo sa poznatim osobama, već i sa nepoznatima, kao i sa ličnostima od autoriteta. Ličnost se takođe uči da se odupre pritisku pojedinca ili grupe i izrazi svoje stavove nezavisno njihovih pritiska i na kraju, kod osobe se jača faktor direktivnosti, tj. sposobnost ličnosti da utiče na druge ljude, određujući pravac uticaja, preuzme vođstvo i pokrene inicijativa kada se ustanovi da za to ima sposobnosti. Ova tehnika je poznata pod nazivom "asertivni trening".
Ličnost se takođe uči da se odupre pritisku pojedinca ili grupe i izrazi svoje stavove nezavisno od njihovih pritiska i na kraju, kod osobe se jača faktor direktivnosti, tj. sposobnost ličnosti da utiče na druge ljude, određujuci pravac uticaja, preuzme vođstvo i pokrene inicijativu kada se ustanovi da za to ima sposobnosti.
U zemljama Zapada, već postoje specijalizovane ambulante za žrtve "mobinga". Ovakvo maltretiranje je u tim zemljama zakonski kažnjivo. Danska, Švedska, Švajcarska i Norveška imaju zakone koje štite žrtve "mobinga".
Problem mobinga nije rešen, ako se samo ograničimo na žrtvu, pomoć je potrebna i moberu.

I jos nesto sto sam zakljucila tokom boravka u toj firmi, to nije samo eksploatacija radnika, to je nesto poput mini fabrike za proizvodnju nenormalnosti(bolesnih i nervoznih ljudi, sklonih svakakvnim cakama zarad mini zadovoljstava i pohvala)

Jer bas zbog toga sto normalan razgovor nije moguc, covek je primoran da koristi cake da bi sebi obezbedio mir kao i radno vreme koje i stoji u ugovoru. Ali uceci se manipulacijama, nekako covek sam sebe kvari. Pa su tako mnogi zaposleni poprimili '' osobine'' sefice, pa uvaljivali svoj posao drugima, sa razno raznim opravdanjima, na sav glas spominjali greske drugih zaposlenih, pa cak i kad njihovo neznanje vidi gresku, gresku koje nema....

Kada neko potencira( i kreira) nezdravu atmosferu, ta atmosfera stvara i takve ljude. Malo ko odoleva psihicki, ali zdravsteno niko. Ti ljudi posle idu kuci svojim porodicama, svojoj deci, prenose dalje nervozu i uce ih ....onome sto vide da ''prolazi''.

I ono osnovno sto ovi nasi poslodavci –profesionalci koji razmisljajuci o profitu ne znaju je da zadovoljan radnik radi mnogo vise.

Sve u svemu meni se izuzetno dopada ona Jassina recenica o pocetku i kraju.... Wink

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 28, 2008 3:22 pm Odgovoriti sa citatom

Pa ako je situacija takva, ne znam šta drugo da ti kažem osim da je verovatno uzaludno da se sama boriš protiv vetrenjača... Ako imaš mogućnosti, promeni posao. Ne treba se plašiti promene... Normalno je da čovek do svoje penzije promeni 10,20 poslova... Vreme komunizma, velikih državnih fabrika je prošlo... to je tako bilo nekada, sada živimo dinamično, tržište nas oblikuje prema svojim zahtevima...

Sad slobodno mogu da se vratim na onu temu o nenormalnosti iz "SiS", a možda sve ovo što je goca pisala ima veze i sa onom temom "masa=ispravnost""... Koji je razlog, da 99% ljudi u toj firmi vidi da nešto nije u redu i da ništa ne preduzima?... kako to promeniti? Da li postoji jak motiv iza svega koji ih tera da budu tu gde jesu?...
Da studiram sociologiju, to bi mi bila tema za diplomski... Fascinatna je, moram priznati Wink

Silver surfer
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 08 Jan 2008
Teme: 8

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 28, 2008 7:41 pm Odgovoriti sa citatom

Jassa ::

Sad slobodno mogu da se vratim na onu temu o nenormalnosti iz "SiS", a možda sve ovo što je goca pisala ima veze i sa onom temom "masa=ispravnost""... Koji je razlog, da 99% ljudi u toj firmi vidi da nešto nije u redu i da ništa ne preduzima?... kako to promeniti? Da li postoji jak motiv iza svega koji ih tera da budu tu gde jesu?...

Pa ljudi se verovatno plase promena, nekima promene ne odgovaraju dok vecina promene zeli ali ne zna kako da ih napravi, jer ih sputavaju strahovi u tome...

jole_85
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2008
Teme: 23

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 06, 2008 1:56 pm Odgovoriti sa citatom

http://www.novosti.rs/code/nav.....2008-09-06

"Svoju snagu prepoznaćeš po tome koliko si u stanju da prebrodiš trenutak, jer trenutak je teži, strašniji i duži od vremena i večnosti!"
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Ravnopravnost da - ali koliko je ima djoleksino Pet Nov 30, 2007 4:25 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prevare Eric Cantona Pet Okt 26, 2007 10:32 pm  Pogledaj zadnje poruke
Psovanje ali kulturno djoleksino Uto Avg 21, 2007 9:25 pm  Pogledaj zadnje poruke
Srpska Kraljevska porodica Vladimir Banić Uto Maj 01, 2007 11:08 am  Pogledaj zadnje poruke
Srbija..... ali cela FLOOOXY Uto Jan 16, 2007 6:27 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!