NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Antiamerikanizam

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Antiamerikanizam
Autor Poruka
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 1:11 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija pocinje veceras u 10 ...

Pregled emisije

Dr Nele Karajlić:

- Mislim da je fokus antiamerikanizma uperen zbog toga što zemlje trećeg sveta više nemaju izlaza.
- Tačno je da su najveći antiamerikanisti u Americi, jer oni mogu sa tih svojih pozicija racionalnije da vide to što globalizam u suštini čini ne samo ljudskom rodu nego i samoj planeti.
- Moje informacije koje su bliske antiglobalističkim pokretima, govore mi da na demonstracije u Evropi najjači demostranti dolaze iz Amerike.
- Mislim da Amerikanci iskorišćavaju sve, jer njih uopšte ne interesuje šta je tržište.
- Problem je u bezumnom razvijanju jakih multinacionalnih korporacija čija je jedina ideja profit.
- Kada govorimo antiamerikanizmu, opored očaja i straha, postoji i potreba da se bude drugačiji, to je ono što deo sveta ne može da oprosti Americi.
- Amerika je samo šalter preko koga se stvari realizuju. Stvari se dešavaju mnogo iza toga.
- Da se bude drugačiji – to je osnovni motiv svake antiglobalističke akcije u Evropi.
- Postoji i nerazumevanje sa islamom, jer oko milijardu ljudi ne razume šta Amerikanci hoće.
- Fenomen odlaska mladih na Zapad nije rezultat teške situacije u Srbiji. To je više rezultat globalizacije.
- Oni koji kupuju “nike” patike, kupuju nešto što nosi Majkl Dzordan, a to smo naučili iz američkih filmova.
Ključna reč: U slučaju bipolarnog sveta, taj neko ko odlučuje o ulasku u Irak, moraće osim šaltera broj 1 da pita šalter broj 2.

Prof. dr Dragan Simić (FPN):

- Rasprave o antiamerikanizmu vode se i u samoj Americi, gde se antiamerikanizam definiše kao negativan odnos prema državi, prema američkom društvu i vrednostima.
- Treba razlikovati kada antiamerikanizam nastaje iz predrasuda, negativnog stava.
- Veliki deo naših nevolja proistekao je iz toga što mi nedovoljno poznajemo američko društvo.
- Postoje razne vrste antiamerikanizma, jer je reč o jedinoj preostaloj globalnoj supersili bez čije volje ne može da se dogodi nešto u svetu, bez čije volje ne možemo da donesemo nikakvu političku odluku danas u svetu.
- Liberalno demokratska kritika SAD-a govori o tome da se sami Amerikanci ne ponašaju u skladu sa tim da su oni bili i ostali svetionik demokratije, ljudskih sloboda i prava.
- Jedna vrsta antiamerikanizma dolazi od zemalja koje teže da zaštite svoju nezavisnost i suverenitet, a koje osećaju da im Amerika svojom politikom ugrožava nezavisnost i suverenitet.
- Elitistički antiamerikanizam se posebno neguje u internim krugovima u Evropi, posebno u Francuskoj, gde je, prema istraživanjima, antiamerkanizam izražen u najvišim vitalnim krugovima.
- Kod nas, na neki način, ima zastupnika tzv. nasleđenog antiamerikanizma.
- Ne emituje se samo iz jednog centra vrednosni sistem, način zivota. I sama Amerika i Zapad prisvajaju mnoga kulturna dostignuća iz drugih delova sveta.
Ključna reč: Amerika mora da se privikne na to da će u narednim godinama unipolarni poredak polako da se premešta ka višepolarnom međunarodnom sistemu, tj. da ne može o svim pitanjima isključivo sama da donosi ključne odluke, bez obzira na njenu izuzetnu moć.

Mihajlo Mihajlov (publicista):

- Prvi val antiamerikanizma je feudalna Evropa. Nakon toga nastupa politički antiamerikanizam, koji je najjači upravo u SAD.
- U Srbiji pre bombardovanja nije bilo antiamerikanizma.
- U nekim slučajevima, antiamerikanizam je nešto emocionalno.
- U izvesnom smislu se može reći da je antiamerikanizam postojao još pre Amerike, jer to je uvek mržnja, strah gubitnika prema uspešnom čoveku.
- Postoji ceo kompleks raznih antiamerikanizama.
- U Južnoj Americi ima razloga za antiamerikanizam.
- Imperija nikada ne može biti nacionalistička, u suprotnom propada.
- Nije tačno da treći svet opada, on opada samo relativno.
- Antiamerikanizam može biti i jeste odraz rivalstva u politici, ne samo straha.
- U Americi je u javnim školama zabranjena veronauka, ovde je uvedena. To govori da postoji rivalstvo ili kompleks manje vrednosti.
Ključna reč: Antiamerikanizam bi postojao i da Amerika nije otkrivena, jer to je ta mržnja prema svemu uspešnom.

Dr Dušan Nikolić (naučni savetnik Instituta za evropske studije):

- Ova tema je veoma značajna, jer je pitanje antiamerikanizma jako krupno pitanje u međunarodnim odnosima.
- Amerika je globalni lider demokratije, zašto bi se svet plašio nekoga ko je svetionik građanske demokratije.
- Tamna strana SAD je njena geopolitička vojno-bezbednosna uloga koju ona igra 50 godina od kako je ušla u Evropu i zauzela ključnu poziciju u Evropi.
- Evropocentrizam, kao izraz antiamerikanizma, jeste odraz nemoći slabih prema jakima.
- Da li treba da vlada strah u svetu od SAD-a, i da li SAD nemeće taj strah?
- Kada govorimo o antiamerikanizmu, mi ustvari treba da govorimo o amerikanizmu, o američkoj globalnoj strategiji, jer antiamerikanizam je samo drugo lice američke spoljne politike.
- Antiamerikanizam nije pojava sama po sebi. To je refleks u ogledalu američke globalne uloge posle Drugog svetskog rata.
- Govoriti o spoljnoj politici Amerike, kao nekoj miroljubivoj diplomatskoj aktivnosti širenja demokratije i ljudskih prava, ne stoji.
- Postoje Amerikanci kojima je stalo do one izvorne Amerike koja nije svetski šerif, već Amerike koja treba da širi ono što je najbolje iz američke demokratije. Kako to da ta demokratska Amerika nema uticaja na tu retku Ameriku?
- Najskuplji je onaj istraživački antiamerikanizam, koji pokušava da prodre u koren američke spoljne politike, američkog vrednosnog sistema.
Ključna reč: Americi treba definitivno pomoći. Pošto im je glavni interes da budu jedini vođa sveta, prava pomoć Americi bi bila pojava neke nove super-sile. Mislim da je sam antiamerikanizam jedna vrlo korisna i poželjna pojava u međunarodnim odnosima, to je koristan fenomen za američki establišment.

Miroslav Lazanski (vojno politički komentator lista "Politika"):

- SAD je hiper-sila, dominantna u celom svetu. Onda se može reći da je antiamerikanizam emotivno izražavanje slabih i poniženih.
- Moderna verzija antiamerikanizma datira početkom 70-ih godina. Tada je američka spoljna politika prvi put napustila princip ravnopravnosti, uvažavanja drugih država.
- Jedan od korena antiamerikanizma je u poniženju. To je ono što kod siromašnih masa, u procesu globalizacije, izaziva revolt.
- U Japanu nema antiamerikanizma naglas. Razgovarajmo sa Japancima privatno, pa ćemo videti šta starije generacije misle o Americi.
- Holivud je najmoćniji. Svaki film sa vojnom tematikom koji se u Holivudu snima, ide prethodno na konsultacije u Pentagonu. To nije tajna, to se i u Americi zna.
- Problem je u tome što onaj ko je pobedio u hladnom ratu misli da mu je sve dozvoljeno. To izaziva bunt poniženih i povređenih.
- Kada čitam neke izjave američkih zvaničnika po pitanju Kosmeta, pitam se da li oni misle da su svi Srbi idioti ili podcenjuju intelektualnu sposobnost ove nacije.
- Amerikanci ne veruju do kraja Srbima. Srbi su im stalno sumnjvi.
Ključna reč: Stepen antiamerikanzima varira od države do države i govori samo o nezadovljstvu nekih masa. Nisam siguran da to može da ugrozi određene vlade u Zapadnoj Evropi. To ili protutnji ulicama, ili se iskazuje u visokim intelektualnim krugovima.

Autor pregleda emisije: Vanja

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pol: ?
Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 5

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 4:21 pm Odgovoriti sa citatom

E TAKO, gazda-Erike... bas treba podsetnik za ovake zaboravne kao sto sam ja....

Uzgred, HIT vam je ovo sa downloadom - prava stvar...

Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Jan 2007
Teme: 67

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 10:21 pm Odgovoriti sa citatom

dopala mi se emisija, bilo bi lepo da je bila bar jedna zena gost..

Ubistvo zivotinje je samo korak ka ubistvu coveka-Lav Tolstoj
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 10:23 pm Odgovoriti sa citatom

Nije mi se dopao zakljucak profesora Mihajlova... vrlo... rekla bih, ne-profesorski...
Sa druge strane, zakljucak, tj. kljucna rec profesora Simica - odlicna.
Nele, takodje Smile Vrlo zanimljiv zakljucak sa salterom broj 2.

Jedno mi nije bas jasno... mislila sam da cu i nesto novo da cujem od profesora Mihajlova (zbog njega sam i gledala emisiju), ali nisam... na konferenciji u organizaciji evropskog pokreta Srbije, jos 2002. godine, profesor je izneo sve sto sam i veceras cula od njega... bukvalno sve isto...

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Axios
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 26 Mar 2007
Teme: 8

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 10:42 pm Odgovoriti sa citatom

Evo pogledao sam emisiju i sve shto je rekao onaj profesor koji je predavao ne Jeil se potpuno slaze sa onim shto sam ja rekao. Vimrzite amerikance jer su napredniji i mocniji od vas, a isto se deshava i sa jevreima koji su blagosloveni da imaju mnogo para. taka da sada mi se josh vishe razbistrilo zashto postoji antiamerikanizam pogotovo u srbije ejr su vas bombardovali radi Miloshevica jer je hteo da svi srbi zive u jednoj drzavi. On je dogovorio plan sa tudjamnom da srbe iz hrvatske presele na kosovu a da shiptari budu isterani ili budu manjina. Epa shta ste ocekivali ako ne bombardovanje. Zato postoji Amerikajer mora neko da uvede red u ovom svetu. Zashto ameri ne bombardiraju norveshku, shvedsku Dansku?

tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 11:17 pm Odgovoriti sa citatom

Nisam gledala emisiju... Davila sam melanholiju u Campariju prosvercovanom iz Italije... :thanks:
Pogledacu je kad je postave u download sekciju... Embarassed

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Jan 2007
Teme: 67

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 11:36 pm Odgovoriti sa citatom

tratincica ::
Nisam gledala emisiju... Davila sam melanholiju u Campariju prosvercovanom iz Italije...

ne daj se Trtinchines Very Happy

Ubistvo zivotinje je samo korak ka ubistvu coveka-Lav Tolstoj
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Pon Apr 02, 2007 11:51 pm Odgovoriti sa citatom

Bice postavljena emisija za 10ak minuta u download sekciju Wink

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Danijel
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 27 Mar 2007
Teme: 33
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Apr 03, 2007 12:12 am Odgovoriti sa citatom

Eric Cantona ::
Bice postavljena emisija za 10ak minuta u download sekciju Wink
Cowboy Indian

KLARK i Parker
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 5

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Apr 03, 2007 12:40 am Odgovoriti sa citatom

Ne odgledah bas sve - u jednom trenutku mu se ucini da je to to i da nema vise razloga sedeti, da ce u nastavku samo da se vrte iste ideje...

Gosti pristojni. Moj favorit bese onaj sa tikovima, iz centra za evropske studije (ili tako nesto), sto sedese do Lazanskog. Od njega cuh najpametnije stvari i gotovo nikakvo palamudjenje - moderno misli i izrazava se, bas evropski.

Lazanski - odvratno samouveren... inace ga ne volim, grozan mu je stav, kako to da uvek bas on bude najpametniji... neprijatan sagovornik, time i za gledanje...

Onaj sa dvojnim drzavljanstvom - pristojan, ali malko zatucan i smarac... I on i onaj prof do njega malko skolski pristupise problemu... Ali pristojno...

Muceni Nele (koga inace volem) - preteska tema za njega, mada se dobro provlacio... I uneo malo duha, modernog i razlicite pristupe stvari - inace bi se sve vreme mlatilo o istoriji, politici i geopolitici...

Natasa - ponavljanje istih pitanja, koja samo razlicito zvuce ali znace isto... Inace bila prijatna, nije prekidala previse... I savet - da menja frizera. Imam ja jednu sto ce za 220 din (na tu duzinu) bolje da je isfenira...

Ne slazem se sa ovim mojim favoritom, koji rece da je pokretanje ove teme neka narocita hrabrost - jer culi smo uglavnom silna opsta mesta i udzbenicke primere...

Nisam preterano inspirisana za diskusiju, jer mi emisija ne pobudi nikakva posebna osecanja niti razmisljanja. A da je bila pristojna, to jeste. I zato od mene - 3/5.

PS Milijona, ti imas 800 poruka??? Shocked Shocked Shocked Svaki ti se dao, vala... Razz

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 1 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!