NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

kako do posla?

Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

kako do posla?
Autor Poruka
sandrad21
Pocetnik
Pocetnik

Pol: ?
Pridružio: 08 Jan 2007
Teme: 4

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 12:11 pm Odgovoriti sa citatom

pored toga sto su na www.pogodak.co.yu najtrazenija imena poput cece,natashe,seke, nikole tesle, velikog brata.....bitno je naglasiti da je sva ova imena presisao pojam `posao` tj kako doci do posla ?....

e ja bih volela da cujem nesto o ovoj temi...
- kako doci do posla, kad zavrsis sa obrazovanjem?
- da li je u svakom preduzecu obavezna ona stavka 2 god radnog iskustva i kako doci do te 2 god. kada ti niko ne pruza priliku da ih `zaradis`?
- kako se izboriti sa tzv internim konkursima.....

a da....postoji jos jedna stvar koja me zanima..

- sta je sa ljudima koji su ostali bez posla samo par godina do penzije?
kakvi su socijalni programi za njih obezbedjeni, ko zeli da pruzi priliku osobi od npr 50 god da radi u njegovom preduzecu i time ostvari svoje pravo na penziju...?

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 12:30 pm Odgovoriti sa citatom

Ne znam da li ti nesto moze pomoci sledeci link
www.infostud.co.yu
Tamo ima posla u raznim stranim firmama, ja ne zivim u Srbiji a kako dalje......
Slucajno sam saznala od jedne prijateljice koja ima nameru da se vrati u Srbiju.

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
sandrad21
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 10:16 pm Odgovoriti sa citatom

znam za infostud...
nisam licno imala iskustva sa konkursima ovog tipa,jer me ceka jos par meseci do diplome, ali cula sam iskustva drugih;
kao sto rekoh, mahom svi insistiraju na te 2 god radnog staza...

e to je kljucna stvar.... Very Happy

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jan 11, 2007 12:26 pm Odgovoriti sa citatom

Ne znam za Srbiju, ali ako si spremna da se otisnes van onda mozes da pogledas na pr:
www.monsterboard.nl
To je za Holandiju, a na tom linku imas i adrese od ostalih u svetu, pa biraj zemlju. Ubaci svoj C.V. pa ces videti.
Ovde su rekli da ce od ove godine biti sirom otvoreni za mlade i ambiciozne iz celog sveta.
A ako zavrsavas masinstvo, gradjevinu, elektrotehniku ili tehnologiju i ako zelis van onda imam jos nesto za tebe....

Pozdrav

sandrad21
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Jan 12, 2007 3:05 pm Odgovoriti sa citatom

zavrsavam menadzment, ekonomiju tj marketing...
dobro sam se pokazala u prvoj, a posebno poslednjoj oblasti tokom studija i to kroz razne mark planove i takmicenja, pa mi u tom pravcu idu ambicije u nekoj blizoj buducnosti... ja imam vec neke opcije za posle faxa, ali ako imas nesto na tu temu...pisi...

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 15, 2007 8:08 pm Odgovoriti sa citatom

Sandra samo za tebe
Master's degree pa odaberi temu....
http://graduate.utwente.nl/masters/theme.shtml

Pozdrav

Marija-Bor
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 01 Mar 2008
Teme: 2
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Mar 17, 2008 11:25 pm Odgovoriti sa citatom

I mene jako zanima kako doci do posla,iako imam jos godinu i po do kraja. Sta sa kvalitetnim ljudima koji su zavrsili fakultet, a nemaju posao? U cemu je problem? Zasto svi danas moraju da daju novac da bi se zaposlili? Ja znam par ljudi koji su zavrsili fakultet i koji mesecima nemaju posao,a jako su kvalitetni. Ciji je to problem? Tih ljudi ili poslodavaca?

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Mar 17, 2008 11:42 pm Odgovoriti sa citatom

Problem je države, što niko neće da te primi iako imaš fakultet, bez minimum godinu ili dve radnog iskustva. I da hoćeš negde da stažiraš, bez obzira koja struka je u pitanju, teško ćeš i to uspeti.
Moj predlog je da, ako imaš fakultet, počneš da radiš kao sekretarica, pa polako da se penješ ka vrhu. Doduše, i to će uskoro biti ukinuto, jer će na snagu doći "over qualified" zakon, pa nećeš moći da radiš posao srednjoškolca sa diplomom fakulteta.
Šta ćemo posle toga, stvarno ne znam... Rolling Eyes

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Marija-Bor
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 01 Mar 2008
Teme: 2
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Mar 17, 2008 11:59 pm Odgovoriti sa citatom

Veliki je problem i taj,što ljudi sa diplomama srednje škole rade posao koji bi trebali ljudi sa diplomama fakučteta. Dakle, zauzimaju mesta drugima. Čak i ljudi, čije su profesije najtraženije, jako teško dobijaju posao, upravo zbog takvih nekih stvari. Stavovi poslodavaca, zamena radnih mesta, itd... Strašno...

Marko_L
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 29 Apr 2007
Teme: 3
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Mar 18, 2008 7:14 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
e ja bih volela da cujem nesto o ovoj temi...
- kako doci do posla, kad zavrsis sa obrazovanjem?
- da li je u svakom preduzecu obavezna ona stavka 2 god radnog iskustva i kako doci do te 2 god. kada ti niko ne pruza priliku da ih `zaradis`?

Da, teško ćeš danas naći oglas u kome se ne traži barem 2 godine iskustva, ali to naravno ne znači da neko bez iskustva ne može da se prijavi na taj konkurs, pa da pokuša na razgovoru za posao da ubedi potencijalnog poslodavca da može da radi na poziciji za koju konkuriše. Slična je stvar i sa obrazovanjem. Na dosta poslova se kao uslov postavlja i fakultetska diploma, ali to ne znači da na taj konkurs ne može da se prijavi neko sa srednjom školom. Ti uslovi se najčešće postavljaju radi lakšeg filtriranja kandidata.
Mislim, zamisli kada bi neko postavio konkurs za poziciju menadžera, a kao uslov navede da ne treba iskustvo, niti bilo kakva diploma. Pa prijavilo bi se barem 1000 kandidata. Ovako se u startu eliminišu oni koji nisu sigurni u sebe i koji nisu sigurni da mogu da rade taj posao, pa umesto 1000 ima možda 100 kandidata. što je mnogo lakše isprocesirati.
Naravno, svakako je lakše dobiti posao ako imaš iskustva, jer iskustvo je najbolji pokazatelj da možeš da odradiš taj posao za koji konkurišeš. Diploma je manje više parče papira koje ne znači mnogo i svaki poslodavac će uvek pre odabrati nekoga sa iskustvom bez diplome, nego nekoga sa diplomom bez iskustva. E sad, kako doći do iskustva ?
Radom, jedino tako. Naravno, u početku radiš za manje para, nego što je uobičajeno u tom poslu, pa čak i besplatno ako treba, barem dok ne nakupiš neko iskustvo, a posle je sve lakše. Čini mi se da je najveći problem sa svršenim studentima taj što većina očekuje da im neko odmah da platu 800-1000 evra, jer pobogu, nisu oni završavali fakultet da bi radili za 200-300 ili pak nekome za džabe. Naravno, ne mogu da generalizujem, ali ja sam uglavnom imao iskustva sa takvima. Recimo, pre par godina sam radio jedan low budget projekat (radi se o elektronskoj enciklopediji), a pošto je bio low budget, normalno, nisam mogao da tražim saradnike među profesionalcima, već sam rešio da pružim šansu svršenim ili nesvršenim studentima bez iskustva. Prvo sam tražio programera koji bi hteo da odradi neke delove koje ja ne mogu da stignem da bi se ukopili u deadline. Od 10 ljudi sa kojima sam razgovarao, nijedan nije hteo da radi za procenat od prodaje ili neke sitnije pare, nego svi tražili cifru 800-1000 evra mesečno, a niko od njih ni dana iskustva, niti jedan projekat koji može da mi pokaže. Pa šta hoće onda ? Da ja rizikujem dajući posao nekome ko ničim ne može da mi garantuje da ume da uradi to što treba i još da ga platim onoliko koliko bih platio profi programera sa 5 godina iskustva ? Pa to tako ne može. Da mi se uklapalo u budžet da plaćam nekome 800 evra mesečno, pa unajmio bih profi programera sa 5 godina iskustva koji ima 100 projekata iza sebe i za koga mogu da budem siguran da će bez problema odraditi posao koji mu dam. Na kraju sam uzeo i napisao ga sam, uz probijanje deadline naravno, ali opet ništa strašno.
I kad je softver već počeo da se privodi kraju i polako priprema za publikaciju, tražio sam nekoga da odradi marketinšku kampanju za taj softver. Naravno, ponovo sam hteo da pružim šansu nekome ko nema iskustva, i ko bi se uklopio u budžet. Opet isto... gađaju se ljudi sa ciframa 1000-5000 evra, a opet bez dana iskustva, niti bilo kakvog dokaza da mogu da odrade posao koji tražim. Pa da sam imao 5000 evra za marketing, ne bih se ni razmišljao nego bih lepo platio reklamu na TV Pink-u recimo ili nekoj drugoj gledanoj televiziji, platio postavljanje banera na par najposećenijih web stranica i završio posao. Na kraju je moja devojka, koja je uz to radila i dizajn i izradu web sajta, pokušala da uradi nešto, ali naravno pored toliko posla jednostavno nije mogla da postigne da odradi i marketing, pa je projekat praktično propao, ali dobro, opet sam dobio nešto što mogu da stavim u CV i idem dalje. A gorepomenuti, od kojih je bar dvoje moglo da stekne kakvo-takvo iskustvo i nešto što će da stave u CV, i naravno zarade neku kintu. nisu iskoristili priliku, a što je nagore, takvi obično najviše kukaju kako nema posla i kako niko neće da im pruži priliku. Ajde i da čovek pomisli da nisam imao sreće, pa sam nailazio na sve pogrešne ljude, ali i posle tog projekta sam imao slična iskustva. Pošto se bavim outsorsingom, često mi se pojavljuju projekti koje ne mogu da stignem sam da odradim, pa sam opet u više navrata hteo da dam priliku nekim kolegama bez iskustva da učestvuju na tim projektima, steknu malo iskustva i to opet ne radeći za džabe, već za solidne novce, ali ne vredi. Razgovarao sam sa barem 30 ljudi i ponudim im lepe cifre, tipa 300 evra za mesec dana posla (s tim što je potrebno oko 4-5 sati rada svaki dan) i dobijem odgovore tipa "A pa ne mogu, to vredi najmanje 800 evra, neću da se cimam za manje, znaš li ti koliko zarađuju programeri u USA" i slično. A pazi, to pričaju ljudi koji žive u Srbiji gde je nezapolsenost preko 30% i koji nemaju ni dana iskustva, niti ijedan projekat iza sebe. I onda se isti ti ljudi zaposle u nekoj trafici, daj šta daš, i rade za 200 evra i kukaju kako niko neće da im pruži priliku da se bave svojim poslom za koji su se školovali. Logika ?
Prema tome, možda stanje u Srbiji jeste loše za mladog čoveka koji hoće da se zaposli, a nema iskustva, ali ni ti mladi ljudi nisu cvećke. Izigravaju neke besne gliste i izvoljevaju, umesto da rade šta bilo i tako stiču iskustvo koje će kasnije sigurno da unovče. Ja sam svojevremeno pisao programe za džabe, a tek povremeno za neku sitnu kintu tipa 10-20 evra... i jedno 2 godine tako, pa sam tek kasnije počeo da naplaćujem više, ali zato danas imam 25 godina i 10 godina iskustva u razvoju softvera od čega 4 godine menadžerskog iskustva, što itekako uliva povrenje kod klijenata (ili poslodavca ako bih odlučio da se zaposlim negde) i nemam problema sa dobijanjem projekata.
I nije samo stvar u sticanju iskustva. Učestvovanje u bilo kom projektu je i prilika da se ostvare kontakti sa raznim ljudima od kojih neki imaju više iskustava i još više kontakata kako u zemlji, tako i van nje, a kontakti su danas najbitniji. Uvek može da se desi da sutra konkurišeš na neki posao, a tamo radi neko ko poznaje nekoga sa kim si već radio ranije i ako ništa barem ćeš imati sigurnu preporuku. Naravno, to ne znači da ćeš sigurno dobiti posao, ali opet, zgodno je imati jednu takvu kartu u rukavu. Ono što hoću da kažem jeste da bilo kakav rad, bio on za džabe ili ne, nije bačeno vreme. Naravno, nećeš večito raditi tako, ali za jako kratko vreme možeš mnogo profitirati, jer ne gleda se profit samo u kešu, već i u iskustvu i poznanstvima... neki kontakti vrede kao suvo zlato.
Citat:
a da....postoji jos jedna stvar koja me zanima..

- sta je sa ljudima koji su ostali bez posla samo par godina do penzije?

Pa ništa... imaju dve opcije.
-Da se potrude i nađu neki posao, kakav bilo, i rade dok ne ostvare uslove za penziju
-Da rade nešto na crno, snalaze se i sami uplate sebi penziono i time steknu pravo na penziju
Citat:
kakvi su socijalni programi za njih obezbedjeni, ko zeli da pruzi priliku osobi od npr 50 god da radi u njegovom preduzecu i time ostvari svoje pravo na penziju...?

Socijalni programi su skoro pa nikakvi. Na biro, pa šta bude. A što se tiče pružanja prilike osobama od 50+ godina, jako teško. Nije problem samo u godinama, već i u zastarelim radnim sposobnostima dotičnih. Većina tih ljudi koji su popili otkaz tokom privatizacije zapravo vuče znanje iz škole, a tokom 30-godišnjeg rada nisu naučili ništa novo, nisu se usavršavali, a nisu nešto mnogo ni radili. Evo samo primer u Natašinoj emisiji upravo na ovu temu, gde čovek (izvinjavam se, ali se ne sećam imena) otvoreno kaže da su se u firmi dosta družili, igrali karte i tako. Svakom normalnom čoveku treba da bude jasno da ako radnici u nekoj firmi imaju vremena za kartanje, ta firma pati od viška zaposlenih i svaki osrednji menadžer će to da primeti. E sad, to može da se trpi kada je u pitanju državna firma koja sisa budžet, ali ne i kada je u pitanju privatna firma kojoj niko neće da pomaže ako ode u minus, nego mora da generiše profit da bi opstala. Takvoj firmi svaki radnik koji nije produktivan 8 sati dnevno predstavlja teret i višak, jer vuče pare koje ne zarađuje. Sad, naravno, nije ni tim ljudima lako, došli su u neke godine kada je volja za građenjem karijere i usavršavanjem gotovo potpuno iščezla, a sa zastarelim znanjem teško mogu da nađu posao, no o tome su trebali da misle dok su se kartali. Bolje da su to vreme iskoristili da uče nešto novo i da se usavršavaju, imali bi mnogo veće šanse za posao danas. Ali ne, jednostavno su mislili kako će takvo stanje da potraje bar do penzije (igraš karte i primaš minimalac), pa ih baš briga šta će posle biti. Ali kao što vidimo, zeznuli su se u proceni. Pa sad, šta je tu je... ili se usavršavaj i juri posao, pa šta bude ili ćuti i trpi. Šta ja treba da kažem, najbolje godine sam proveo pod sankcijama i bombama, a jedan od razloga je i njihov lagodan život koji je kad tad neko morao da plati.
Što se mene lično tiče, ne bih imao nikakav problem da pružim šansu nekome ko ima 50+ godina, naravno pod uslovom da ume da radi ono što meni treba, da je dovoljno produktivan i da zaboravi na kartanje u radno vreme kao što je radio u bivšoj firmi.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
kako maldi bez radnog iskustva da nadju poso u srbiji???? Sofija Ned Jun 29, 2008 11:23 pm  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!