NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo

Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Nauka i obrazovanje Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo
Autor Poruka
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sre Jan 10, 2007 9:48 pm Odgovoriti sa citatom

Sinoc ( 9.1. 2007 ) je na B92 bila emisija "Ziveti sa nepismenoscu".
Bilo je nekom prilikom i u Kljucu, ali dajte opet Srbijanku Turajlic i jos neke ravne njoj.
www.srbovanje.com

Pozdrav iz dijaspore

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pol: ?
Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 5

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jan 10, 2007 9:56 pm Odgovoriti sa citatom

E, TO je za mene tema.

Milena
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jan 10, 2007 11:48 pm Odgovoriti sa citatom

Nisam gledala tu emisiju, ali imam neka svoja misljenja i izgradjen stav da skola nije merilo inteligencije, a i znanja..., medjutim prvenstveno treba raditi na sebi i ona narodna je tacna covek se uci dok je ziv.
E sad tu bih volela da jos neko napise svoja iskustvba o ljudima sa skolom i malo skole, pa da razmenimo misljenja.
I volela bih da znam sta se radilo u toj emisiji itd... pisite:)

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jan 11, 2007 12:28 pm Odgovoriti sa citatom

Trenutno nemam vremena, koristim pauzu na poslu, ali obecavam za vikend da cu dati detaljno svoje opsirno misljenje i iskustva.

Pozdrav

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 14, 2007 10:36 am Odgovoriti sa citatom

Evo kratko cu navesti u vidu primera i konstatacija ono sto meni smeta u nasem skolstvu
- Da li svi predmeti treba da se obradjuju za sve sa istim brojem casova u srednjoj skoli. Tj. da li neko koga interesuju drustvene nauke treba u toj meri u kojoj uci da uci matematiku, hemiju i fiziku i obrnuto, da li neko ko se opredelio za prirodne nauke treba da se opterecuje sa istorijskim cinjenicama i sociologijom. U svakom slucaju mislim da ne treba da to uce za ocenu, vec onako koliko koga interesuje radi opsteg obrazovanja. Navescu primer da sam ja morala u drugom razredu gimnazije da znam koliko je u II svetskom ratu bilo brigada, divizija, bataljona, ceta...itd. Za mene nepotrebne cinjenice. Vec da ne govorim koliko se neko ko uci odredjenu skolu u kojoj se priprema za zanat vise opterecuje teorijom nego praksom. To je sto se tice same koncepcije skolstva.
- Sto se tice skolskog kadra. Pa to je tek uzas. Znam za lokaciju gde bas ti boravis Milena. Svaka osnovna skola ima u generaciji jednu odlicnu uciteljicu, a ostale ...pozajme sveske od njih tj. od njihovih najboljih djaka ( sveske upravo dobiju od tih dobrih uciteljica ) a onda sa korektorom ispravljaju po svescki i svinjac od sveske vrate detetu. Koja je to lenjost, neznanje i nerad. A gde su inspektori koji bi ako vec ne mogu da otpuste takve ucitelje da onda odredjuju neki koeficijen na osnovu koga bi se primala plata.
- Deca ne znaju da uce. Bila sam u prilici da decu, dve sestre, slucajno pripremim za pismenu vezbu iz istorije. Smatrala sam da je to velika glupost, ali deci treba ocena. U pitanju je bila lekcija iz feudalizma ispredavana ( bolje receno po diktatu napisana ) na dve strane. Ja sam im sastavila dvadeset pitanja koja su one naucile i jedna je dobila 5, a druga 4. Svi ostali trojke, dvojke i jedinice. A napominjem da su one prosecni djaci koje su iz istorije imale 3 i 2.
Sta to govori. One su naucile za ocenu, a ostali nisu znali ni da nauce, a nisu imali nekog da im to sazvace.
- Da ne govorim da deca posecuju drugu uciteljicu privatno koja ih uci sta ce njihova uciteljica da zada za kontrolni zadatak.
- Skoro je bilo u Blicu kojiko jaja moraju da kupe neki roditelji od uciteljice u strahu da im dete slucajno nema problema sa uciteljicom.
- Nista nije bolja situacija ni kod nastavnika i profesora.
- A sto se nepismenosti tice ko je u Srbiji moze da vidi svakodnevno na svakom koraku, a ja sve to vidim ponekad na www.srbovanje.com
Pa u cilju popravljanja kadra moze RTS da napravi Big Brother u skolstvu.
Na konkurs mogu da se prijavljuju profesori u odredjenoj skoli koji ce morati da izvedu predavanje pred djacima, a onda bi djaci birali ko je najbolji. Osim toga da i RTS zaradi, jedan deo glasova bi mozda mogao da bude od SMS-a ( 20%). U nekim slucajevima mogla bi i dva profesora da dele normu casova, jer bolje dva zaposlena nego jedan.

Naravno na kraju moram reci svaka cast retkim vrsnim profesorima koji postavljaju izvrsne temelje, a i djacima kojima profesori nisu ni potrebni.

Trazim Pravdu
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 27 Dec 2006
Teme: 3
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sub Jan 20, 2007 8:47 pm Odgovoriti sa citatom

Tema je SUPER i NEOPHODNA, ali mi je jako zao sto nije zainteresovala vise ljudi. Ja sam imao malo drugaciju ideju. Da prvo obuhvatimo koje su koristi od znanja i saznavanja, pa tek onda da komentarisemo skolstvo.

Zato sam bio otvorio temu "Znanje kao oruzje,...".

Sto se naseg skolstva tice, moramo poci od cinjenice koja generacija Srba cini vecinu nastavnika i profesora. Da li je to ona sto je svoje studije zapocela 90-ih?!

Eto prvog pokazatelja zasto je skolstvo lose. Imamo profesore koji su ucili i studirali u vreme najvece krize i ratova. Nisu stekli znanje. Nisu imali udzbenike, nisu imali kompjutere - zavrsili su skolu NEPISMENI!

Da ne pricam o tome da li su ovoj visepartijskoj diktaturi na vlasti potrebi pismeni kmetovi!!!

Moram da prekinem, ali uskoro cu jos ponesto reci!

U ime naroda!
www.trazim-pravdu.com
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 21, 2007 1:42 am Odgovoriti sa citatom

Pored ovog mislim da bi valjalo malo detaljnije obraditi temu vezanu za fakultete kvalitet drzavnih VS kvalitet privatnih ,jedna emisija je vec bila posvecena ali mislim da nije donet nikakav zakljucak,tj sve se vrtelo oko dekana pravnog fakulteta,sve u svemu nista nije receno...

to je prva emisija posle koje sam bio uzasno besan,tacnije dekan pravnog koji vazi za gospodina,obrazovaanog coveka,uzora svojih studenata itd nije pokazao ni gram elementarne kulture,u toku emisije niko zivi nije mogao da zavrsi recenicu a da se on ne ubaci,ko neka zenetina,i sa kojim pravom je on dosao da nesto zastupa kad osnovne kulture nema...Samo ja pa ja,i ni jedan faks ne valja samo valja pravni...a sto je najbolje emisija uoste nije trebala da se bavi njime i njegovim fakultetom nego problemom fakulteta uopste..
Pored sebe je imao nekog apsolventa koji mu se konstantno uvlaci celu emsiju,totalno neozbiljna atmosfera za jednu tako vaznu temu..

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 21, 2007 6:21 pm Odgovoriti sa citatom

Da tema je zaiste neophodna i to citav serijal. Mislim da je suvisno da mi jedni drugima objasnjavom koristi znanja, jer mi to znamo, nego kako objasniti onima koji ne znaju. Najbolje bi bilo preci sa reci na delo, ali ocigledno da nema ko.
Upravo je temelj u svemu bitan, pa i u jednom drustvu. Kako stvoriti drustvo u kome se postuju prave norme i vrednosti?
I molim bez pitanja, koje su to prave norme i vrednosti?
Onda moramo otvoriti novu temu.
Mozda je jedan od razloga loseg danjasnjeg kadra 90 godine, mada ne mora da bude.
Lose je sto te fakultete upisuju ili genijalci koji ne zele ( razumljivo ) da dele znanje vec zele da ga podele sa slicnima. Druga grupa su oni koji nisu upisali sta su hteli ili sta su mame i tata htele, pa zavrsavaju na tim fakultetima da bi imali index i da bi se zvali studentom.
Zao mi je sto nemam puno vremena za duze izlagenja, ali u svakom slucaju nije znanje znati, vec je znanje nekom drugom znati i umeti dati. E tu je sirok prostor za diskusiju…..
Da da ta emisija o fakultetima je bila zaista smesna.

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 21, 2007 7:39 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da je svaki urnebesni shou Lea-e ili Lee ili Leje Kish mnogo ozbiljnijji nego ta emisija sa zvekanom pravnog fakulteta,pogotovo kad je gost Djosha...Bez uvrede!!
Na osnovu cega se odredjuje ko ce biti u publici?Shatana molem za odgovor?

Trazim Pravdu
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 27 Dec 2006
Teme: 3
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Jan 22, 2007 12:44 am Odgovoriti sa citatom

Mislim da ne postoji ona prava inicijativa za promene u skolstvu.

Ko su nosioci sistema obrazovanja? U prvoj liniji su to nastavnici (ucitelji, nastavnici, profesori).

Treba sagledati sta sve treba da preduzmemo pre nego sto pocnemo sa pravom reformom.

Za pocetak - vracanje uniformi!!! Ovo je jako bitno!!!
Uniforme su simbol jedinstva, oznacavaju pripadnost, oznacavaju ozbiljnost, smanjuju habanje garderobe (skolovanje je veliki izdatak za roditelje), smanjuju nejednakost medju djacima po pitanju materijalnog statusa jer se od uniformi ne vidi "ko je u trendu", uticu na moral ucenika jer vise nema mini suknji i golih stomaka na casovima,...

U ime naroda!
www.trazim-pravdu.com
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Nauka i obrazovanje Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Sledeci
Strana 1 od 26

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 10:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 11:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!