NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Samoubistvo

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Samoubistvo
Autor Poruka
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 30, 2007 2:07 am Odgovoriti sa citatom

hm ::

Pa ne bih to nazvao bas kukaviclukom, to je pre neka zaglupljenost gde se ne vidi suma od drveta - kao orjentisanost na trenutni cilj umesto stratesko razmisljanje unapred. Neki ljudi u svojim obrazcima ponasanja/razmisljanja, nasledjenim ucenjem od roditelja i stecenih ucenjem kroz sopstveno iskustvo, nemaju mogucnost da vide sumu od drveta - uvek su orjentisani na trenutni cilj i mogu da postoje samo u jednom kontekstu. Pomalo autisticno, kao uostalom i preterana opsednutost sobom, ali to je realnost mnogih ljudi. Dalje neciji obrazci ponasanja/razmiosljanja su nastelovani na to da je zivot avantura i igra, dok je neko naucen da svoj zivot vidi kao zatvor, kao dolap koji okrece, kao vecno muciliste.

Znači, ti samoubice deliš na ove dve vrste? Ima logike za ovo što si rekao, ali ima još puno vrsta samoubica... i jako puno propratnih psihičkih bolesti...

Samo jednu stvar da kažem: U pravu si za sve što si rekao. Ali, ja pokušavam da kažem šta je osnov svega toga... Sve je ovo lepo rečeno i sročeno, ali i dalje ostajem pri tome da se ljudi samoubijaju iz preterane želje za životom! Ti ovo ne možeš da prihvatiš zato što je apsurd, i to je potpuno razumljivo... samo razmisli malo više i dublje o tome.

I i dalje stojim iza toga da im je, pa može se reći, kukavičluk opšta karakterna osobina... Razmisli malo više, i uvek ćeš se vratiti na početak - prevelika želja, kukavučluk... i tako u krug...

Sve je u nasledjenim i naucenim obrazcima ponasanja/razmisljanja. I kukavicluk takodje kao i ludacko samozrtvovanje iz sujetnih razloga.

Ipak mislim da se samoubica rađa kao takav... Malo udela tu imaju obrasci ponašanja, okolina i porodica.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Apr 30, 2007 2:35 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ipak mislim da se samoubica rađa kao takav... Malo udela tu imaju obrasci ponašanja, okolina i porodica.

Niko se ne radja kao nikakav. Pri rodjenju dete je "tabula rasa". Genetika tu ne znaci nista. Obrazci razmisljanja / ponasanja (ne misli se na "lepo ponasanje" vec na obrazce po kojima se neko ponasa) su definicija licnosti. I upravo se delom nasledjuju ucenjem od roditelja u najranijem detinjstvu, a delom su posledica reakcija na dogadjaje, to jest napravljenih izbora u sopstvenom zivotu.

Citat:
ali i dalje ostajem pri tome da se ljudi samoubijaju iz preterane želje za životom! Ti ovo ne možeš da prihvatiš zato što je apsurd, i to je potpuno razumljivo... samo razmisli malo više i dublje o tome.

to nije tacno. razmisli ti malo dublje i vise sta podrazumevas pod recju zivot.
ljudi se ubijaju zbog iluzija o nekakvom mnogo boljem zivotu koji bi mogli da imaju, ali umisljaju da zbog ovoga ili onoga to nikad nece biti moguce za njih.
Jer ne shavataju da to koliko im je zivot dobar ili ne, u stvari potpuno u njihovoj glavi, a ne u okolnostima oko njih.

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 30, 2007 4:07 pm Odgovoriti sa citatom

I ja bih rekla da je u glavi... moze da bude povezano i sa ponosom... opasnost od samoubilackih misli je povezana sa nerealnoscu, sa ponosom i sa jacinom udarca kojim ponos biva uzdrman. Sto se vise covek poistovecuje sa predstavom koju je stvorio o sebi, podlozniji ce biti samoubilackim iskusenjima ako ta predstava bude uzdrmana.

Kod nas je pored Brankovog mosta, 'popularna' i vrsacka kula, zvezdarska suma,...

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Stanley
Pocetnik
Pocetnik

Pol: ?
Pridružio: 26 Apr 2007
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 30, 2007 5:09 pm Odgovoriti sa citatom

"Niko se ne radja kao nikakav. Pri rodjenju dete je "tabula rasa". Genetika tu ne znaci nista. Obrazci razmisljanja / ponasanja (ne misli se na "lepo ponasanje" vec na obrazce po kojima se neko ponasa) su definicija licnosti. I upravo se delom nasledjuju ucenjem od roditelja u najranijem detinjstvu, a delom su posledica reakcija na dogadjaje, to jest napravljenih izbora u sopstvenom zivotu. "

Sa ovim bih se apsolutno slozio,na rodjenju smo svi isti i sve sto kasnije postanemo direktan je uticaj mnogo faktora. Ali nesto drugo sam hteo da kazem,imam dva prijatelja(rodjena braca)ciji se otac ubio tamo negde pocetkom devedesetih...Zapao covek u malu finansijsku krizu(zar nismo tada svi?)i resio da se odjavi!Ostavio je iza sebe dva maloletna sina i zenu bez ikakvih sredstava,jos im je napravio i trosak za sahranu.E sad su mu sinovi postali ljudi-zdravi,pravi,vredni i posteni a uz to materijalno izuzetno situirani.A sto je najgore u celoj prici kad ih pitate za njega kazu vam sve najgore,a kako i ne bi kad se osecaju izdanim od coveka kome su do tada najvise verovali!Poenta ove price je to da je covek izdrzao par godina i bio malo jaci sada bi uzivao sa svojim unucima i bio bi ponosan na svoju decu.
I pored sve dobre volje i razmisljanja NIKAKO ne mogu da nadjem opravdanje i razumevanje za bilo koga ko se odluci na ovakav korak..Sagledam stvari iz milion uglova i dodjem uvek do iste reci kojom bih takve ljude okarakterisao!Rec pocinje na slovo P i nije za ovaj forum..

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 30, 2007 5:35 pm Odgovoriti sa citatom

Niko se ne radja kao nikakav. Pri rodjenju dete je "tabula rasa". Genetika tu ne znaci nista. Obrazci razmisljanja / ponasanja (ne misli se na "lepo ponasanje" vec na obrazce po kojima se neko ponasa) su definicija licnosti. I upravo se delom nasledjuju ucenjem od roditelja u najranijem detinjstvu, a delom su posledica reakcija na dogadjaje, to jest napravljenih izbora u sopstvenom zivotu.

"Niko se ne rađa kao nikakav" - savršena negacija negacije - "Svako se rađa svakakav" - pa prema tome, super što se slažeš samnom Very Happy
Izjava kao što je "Genetika tu ne znači ništa" je blago rečeno... tupava. Ja verujem u osobine ličnosti koje kroji okolina, način odrastanja i vaspitanje... Ali sve to možeš da baciš u vodu, kad pogledaš primere ljudi koji su rasli bez roditelja, u užasnim uslovima, u domovima za nezbrinutu decu, u ratovima, izgladnjivani, pretučeni... pa su opet podigli glavu i krenuli napred. Takvih primera imaš dosta počev preko komšiluka do javnih ličnosti... Bilo ih je u prošlosti, ima ih sad, imaće ih i u buduće... imaš uostalom prijatelja Gugla pa ga pitaj Wink
Tako da, sama ta činjenica je dovoljna da shvatiš da okolina i obrasci ponašanja ne mogu toliko da utiču na razvitak i definiciju ličnosti ako čovek jednostavno nije rođen sa nekim stvarima...
Svako je tabula rasa na rođenju... ali samo u jednom smislu. U drugom smislu, svaka osoba na svetu je posebna. Da pođemo od banalnosti... svaka beba na svetu ima drugačiji otisak prsta od one druge... jedna beba plače na jedan način, druga na drugi... Jedna beba od roditelja i predaka pokupi najbolje osobine, a ovu drugu nažalost, zadese najgore osobine... Niko to ne može birati.
Dovoljno je da dete od jednog roditelja nasledi melanholiju i pesimizam, a od drugog mrzovolju i labilnost. Svakako da će naslediti i neke dobre osobine, koje će možda potirati ove četiri negativne, ali to je samo možda. Uostalom, tek kada takva osoba odraste, tek tada će možda okolina ili neke posledice odrastanja da prevagnu ka ovoj osobini, koja joj je na samom rođenju bila duboko usađena u gene. Ako ta osoba nije genski predodređena za osobine koje mogu eventualno svojim većim procentom zastupljenosti prevagnuti na jednu stranu, to se nikada ne može desiti, pod ne znam kojim okolnostima... Tako da - DA! Genetika tu znači mnogo, i obavlja bar 90% posla...

Stanley ::

I pored sve dobre volje i razmisljanja NIKAKO ne mogu da nadjem opravdanje i razumevanje za bilo koga ko se odluci na ovakav korak..Sagledam stvari iz milion uglova i dodjem uvek do iste reci kojom bih takve ljude okarakterisao!Rec pocinje na slovo P i nije za ovaj forum..

Nadam se da ti je sada jasnije... Čovek se rađa sa tim. A ta reč na P sasvim adekvatno može da se zameni sa rečju "kukavica" o kojoj sam već pisala.

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 30, 2007 6:11 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
I ja bih rekla da je u glavi... moze da bude povezano i sa ponosom... opasnost od samoubilackih misli je povezana sa nerealnoscu, sa ponosom i sa jacinom udarca kojim ponos biva uzdrman. Sto se vise covek poistovecuje sa predstavom koju je stvorio o sebi, podlozniji ce biti samoubilackim iskusenjima ako ta predstava bude uzdrmana.

apsolutno tacno, jedino sto mislim da rec ponos nije primerena. Opisujes sujetni ponos to jest sujetu. Ponos je ipak pozitivna osobina, zasnovana na samopostovanju. A ovde govorimo o sujetnom ponosu ili gordosti.

nerealno sagledavanje stvarnosti je takodje uvek posledica prekomerne sujete -procitaj moj potpis jos jedared Smile

Citat:
"Niko se ne rađa kao nikakav" - savršena negacija negacije - "Svako se rađa svakakav" - pa prema tome, super što se slažeš samnom Very Happy

mislio sam "niko se ne radja ovakav ii onakav". A i bilo ti je jasno sta sam mislio, al ajde nema veze. Bitno da si nasla nacin da mi malo spustis poziciju u raspravi.

Citat:
Izjava kao što je "Genetika tu ne znači ništa" je blago rečeno... tupava. Ja verujem u osobine ličnosti koje kroji okolina, način odrastanja i vaspitanje... Ali sve to možeš da baciš u vodu, kad pogledaš primere ljudi koji su rasli bez roditelja, u užasnim uslovima, u domovima za nezbrinutu decu, u ratovima, izgladnjivani, pretučeni... pa su opet podigli glavu i krenuli napred. Takvih primera imaš dosta počev preko komšiluka do javnih ličnosti... Bilo ih je u prošlosti, ima ih sad, imaće ih i u buduće... imaš uostalom prijatelja Gugla pa ga pitaj

ajde da ti vratim:
Izjava "Izjava kao što je "Genetika tu ne znači ništa" je blago rečeno... tupava." je blago receno ...tupava.
A tek reci "Genetika tu znači mnogo, i obavlja bar 90% posla... " je izjava arogantne neznalice. Ajde da licitiramo sa brojevima, pa ko da vise...

Nista lakse nego svaliti svoje probleme na genetiku. To je kao da si rekla: izvini sto cu sad da izvucem virtuelnu pusku i poubijam pola foruma, znas to je genetika- nisam ja kriva Smile

u stvari ne pusku, vec si u avataru isukala mac, valjda sam ja prvi bio na redu za duel... Wink

Obrazci ponasanja se uce od okoline (ne moraju biti roditelji, najcesce jesu roditelji u najvecoj meri oni od kojih se uce obrazci ponasanja) i sticu se svaki put kad pravis izbor kako ces da reagujes na nesto sto ti se dogodi - to su male igre koje svako od nas igra.

Ako je neko siroce, nije rastao izolovano u kavezu - bilo je oko njega ili rodjaka ili druge dece i vaspitaca. I ne znam kako meris zrelost licnosti - ako ih meris materjalnim dostignucem ili uspehom u profesiji, onda si na krivom putu.

Znas postoji primer u psihologiji nekog decaka koga je neko (valjda roditelji?) drzao sa pilicima. Decak se i kao odrastao ponasao kao kokoska - pokreti, nacin hodanja, razmisljanja, ton govora, gestikulacija, apsolutno sve je podsecalo na kokoske... a genetski bi valjda trebao da bude covek.
Imas i ti prijatelja Googla pa ga i ti pitaj o tome. Uzgred drago mi je da vidim da imamo zajednicke prijatelje. Smile
Ima i brat Googlov, zove se Booble Wink

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Maj 01, 2007 1:17 pm Odgovoriti sa citatom

Prelistavam neke clanke... pronadjoh ovo ime - dr Julijana Puric Pejakovic, beogradski psihijatar, specijalista za pitanja samoubistva.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Maj 01, 2007 2:28 pm Odgovoriti sa citatom

mislio sam "niko se ne radja ovakav ii onakav". A i bilo ti je jasno sta sam mislio, al ajde nema veze. Bitno da si nasla nacin da mi malo spustis poziciju u raspravi.

Pa jesam, svaka mi čast tease

ajde da ti vratim:
Izjava "Izjava kao što je "Genetika tu ne znači ništa" je blago rečeno... tupava." je blago receno ...tupava.
A tek reci "Genetika tu znači mnogo, i obavlja bar 90% posla... " je izjava arogantne neznalice. Ajde da licitiramo sa brojevima, pa ko da vise...

Ma pričaj ti šta hoćeš, ali si u zabludi... na krivom putu... U pravu sam za genetiku Wink A i ja tebi takođe mogu da kažem da si arogantna neznalica, al neću zato što sam pristojna i kada nemam argument ja ne nazivam ljude raznim ličnim imenima, nego lepo pređem preko toga ili vratim argumentom Wink

Nista lakse nego svaliti svoje probleme na genetiku. To je kao da si rekla: izvini sto cu sad da izvucem virtuelnu pusku i poubijam pola foruma, znas to je genetika- nisam ja kriva Smile

Nije tačno. Namerno izvlačiš iz konteksta ono što sam rekla, tako da tvoje poređenje ne važi.

u stvari ne pusku, vec si u avataru isukala mac, valjda sam ja prvi bio na redu za duel... Wink

Eee... nisam još isukala mač, tako da... be careful Gigakach_02

Obrazci ponasanja se uce od okoline (ne moraju biti roditelji, najcesce jesu roditelji u najvecoj meri oni od kojih se uce obrazci ponasanja) i sticu se svaki put kad pravis izbor kako ces da reagujes na nesto sto ti se dogodi - to su male igre koje svako od nas igra.

Ako je neko siroce, nije rastao izolovano u kavezu - bilo je oko njega ili rodjaka ili druge dece i vaspitaca. I ne znam kako meris zrelost licnosti - ako ih meris materjalnim dostignucem ili uspehom u profesiji, onda si na krivom putu.

Naprotiv. Ne merim ih materijalnim dostignućem, to materijalno ili intelektualno dostignuće je samo još jedan, usputni dokaz kako se ljudi iz veoma lošeg života i veoma loših uslova u životu, izvuku svojom sopstvenom jačinom i budu isti, ili čak bolji od onih koji su normalno živeli.

Znas postoji primer u psihologiji nekog decaka koga je neko (valjda roditelji?) drzao sa pilicima. Decak se i kao odrastao ponasao kao kokoska - pokreti, nacin hodanja, razmisljanja, ton govora, gestikulacija, apsolutno sve je podsecalo na kokoske... a genetski bi valjda trebao da bude covek.
Imas i ti prijatelja Googla pa ga i ti pitaj o tome. Uzgred drago mi je da vidim da imamo zajednicke prijatelje. Smile

Znaš, ima i primer u psihologiji kako se uvek, u pokušavanju dokaza nečega što je manje važno za priču, uvek ide iz krajnosti u krajnost... Kao da su krajnosti merila za sve...
Imam ja i prijateljicu Viki
beach

hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Maj 01, 2007 3:34 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ma pričaj ti šta hoćeš, ali si u zabludi... na krivom putu... U pravu sam za genetiku Wink

To je jednako kao da tvrdis da na nekoj odredjenoj planeti u nekoj odredjenoj galaksiji sasvim sigurno postoji zivot jer TI tako kazes.

Genetika nije napravila veze sa emocionalnim sklopom licnosti, karakterom i obrazcima ponasanja. to moze biti eventualno hipoteza nekog naucnog rada u buducnosti.

A kad neko tvrdi da je u pravu za tako nesto i to potkrepljuje samo jacinom glasa to jest ega (E bas sam u pravu, ti ces da mi kazes i slicni argumenti koje blazi oblik paranoicnog nacin razmisljanja nosi sa sobom), to ima svoj naziv i zove se arogantna neznalica.

Prica koju ja vrtim o obrazcima ponasanja ima korene u psihologiji, gde su stvari tog tipa zakljucene na osnovu eksperimentalnog proucavanja miliona ljudi.

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Maj 02, 2007 2:18 am Odgovoriti sa citatom

To je jednako kao da tvrdis da na nekoj odredjenoj planeti u nekoj odredjenoj galaksiji sasvim sigurno postoji zivot jer TI tako kazes.

Nije tačno, imam pravo da iznesem i branim svoje mišljenje i da budem ubeđena da je tačno, kao i ti tvoje, kao i svako svačije.

A kad neko tvrdi da je u pravu za tako nesto i to potkrepljuje samo jacinom glasa to jest ega (E bas sam u pravu, ti ces da mi kazes i slicni argumenti koje blazi oblik paranoicnog nacin razmisljanja nosi sa sobom), to ima svoj naziv i zove se arogantna neznalica.

Previše se baviš psihoanalizom moje ličnosti, što opet ide u prilog tome da imaš "advokatski pristup" u razmeni mišljenja i kačiš se za neke totalno nebitne stvari... Da si neki sagovornik, pokušao bi na sve moguće načine da me ubediš u suprotno, a ne da mi govoriš da sam ja ovakva ili onakva... I ne znam zašto me uporno citiraš i "vučeš" za jezik, lepo sam naglasila da ne želim u dalju raspravu jer nije interesantno kad pričaš sa citatima svkakvih knjiga i enciklopedija Wink

Uostalom, smorila sam se opasno. Pozdravljam te, a administratorima se izvinjavam za off topic.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Strana 3 od 10

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Vestacka oplodnja /neuspeh ljiljana Čet Jan 20, 2011 5:46 pm  Pogledaj zadnje poruke
Poligamni brakovi i svingeri, interesantna tema za emisiju primeran Uto Apr 28, 2009 11:31 am  Pogledaj zadnje poruke
Tema godine Dunjica Uto Dec 18, 2007 5:21 pm  Pogledaj zadnje poruke
Nasilje Vladimir Banić Sub Jul 07, 2007 11:52 pm  Pogledaj zadnje poruke
Indigo deca Eric Cantona Pon Maj 14, 2007 6:38 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!